Mattis ei näe võimalusi sõjaliseks koostööks Venemaaga, NATO kollektiivkaitses on ta kindel ({{contentCtrl.commentsTotal}})

{{1487252119000 | amCalendar}}
Foto: Reuters/Scanpix

USA kaitseminister James Mattis ütles neljapäeval, et ta ei näe tingimusi sõjaliseks koostööks Venemaaga. Samal ajal kordas ta oma seisukohta, et USA on pühendunud NATO kollektiivkaitse põhimõttele.

"Me ei ole praegu sellises positsioonis, et sõjalisel tasemel koostööd teha. Aga meie poliitilised liidrid üritavad leida ühist keelt," ütles Mattis pärast NATO kaitseministritega kohtumist Brüsselis, vahendas Reuters.

USA kaitseminister on veendunud Moskva sekkumises Lääne valimistesse

USA kaitseministri sõnutsi ei kahtle ta, et Venemaa on sekkunud või üritanud sekkuda lääneriikide valimistesse.

"Võin praegu öelda: mul napib kahtlusi selles osas, et Venemaa sekkus või üritas sekkuda mitme demokraatliku riigi valimisprotsessi," ütles Mattis neljapäeval pressikonverentsi Brüsselis.

Mattis: USA on pühendunud NATO kollektiivkaitse põhimõttele

USA on pühendunud NATO artiklis 5 sätestatud kollektiivkaitse põhimõttele, ütles Ühendriikide kaitseminister neljapäeval.

James Mattise sõnul on USA pühendumus NATO kollektiivkaitsepõhimõttele kaljukindel.

Mattis ütles kolmapäeval, et NATO on USA ja Atlandi-ülese koostöö jaoks "fundamentaalne alus", kuid hoiatas NATO-liitlasi, et Washington vähendab oma kohustusi alliansi liikmete ees, kui nood kaitsekulutusi ei suurenda.

Ministrilt küsiti neljapäeval pressikonverentsil, mida ta kohustuste vähendamise all täpselt silmas pidas. "Sõnumit kaitsekohustuste (võrdsemast) jagamisest oodati ja see võeti hästi vastu," vastas Mattis.

Minister kiitis eraldi riike, kaasa arvatud Eestit, mis juba täidavad NATO riikide kokkulepet kulutada riigikaitsele 2 protsenti sisemajanduse koguproduktist (SKP).

Liitlasriigid on leppinud kokku kaitsekulutuste tõstmise 2 protsendini SKP-st 2024. aastaks. Praeguse seisuga täidavad nõuet alliansi 28 riigist vaid viis.

Toimetaja: Aleksander Krjukov, Laur Viirand

Allikas: BNS/ERR

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: