Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Trump nimetas uueks rahvuslikuks julgeolekunõunikuks sõjaväestrateegi

{{1487624935000 | amCalendar}}
Foto: Kevin Lamarque/Reuters/Scanpix

USA president Donald Trump nimetas esmaspäeval oma uueks rahvuslikuks julgeolekunõunikuks armee kindralleitnandi Herbert Raymond "H.R." McMasteri.

Trump andis oma valikust teada talle kuuluvas Palm Beachi klubis Mar-a-Lagos Florida osariigis.

Presidendi sõnul on McMaster "tohutu ande ja tohutu kogemusega mees" ning mässulistevastase sõjapidamise ekspert.

Trump lisas, et rahvusliku julgeolekunõuniku kohalt tagasi astunud Mike Flynni järel nädala jagu päevi ameti kohusetäitjana tegutsenud erusõjaväelane armee kindralleitnant Keith Kellogg asub edaspidi tööle rahvusliku julgeolekunõukogu staabiülemana.

Trumpi esimene julgeolekunõunik Michael Flynn astus 13. veebruaril tagasi, sest varjas asepresident Mike Pence'i eest infot enne ametisse astumist Vene suursaadikuga peetud vestluste sisust.

Valge Maja teatel andis Trump McMasterile täievolilise õiguse palgata enda alluvusse inimesi kõrge sõjaväelase parima äranägemise järgi.

McMaster (54) on tuntud terava kriitikuna USA tegutsemise suhtes nii Vietnami sõjas kui ka Iraagi sõjas, milles ta 2005. aastal Põhja-Iraagis väeülemana teenis.

Aastal 1997 kirjutas McMaster raamatu "Hooletus kohusetäitmisel: Lyndon Johnson, Robert McNamara, staabiülemate ühendkomitee ja valed, mis viisid Vietnamini" ("Dereliction of Duty: Lyndon Johnson, Robert McNamara, the Joint Chiefs of Staff and the Lies That Led to Vietnam").

McMasteri lahinguväljakogemus Iraagis Tal Afaris tuleb suure tõenäosusega kasuks praegu, kui USA ja liitlasväed püüavad Islamiriigilt tagasi võtta samas piirkonnas asuvat Mosulit.

McMaster on veel üks nimi Trumpi pikas nimekirjas nõunikest, kelle riigipea on valinud sõjaväelistest ringkondadest. Vähemtuntumate kõrval nimetas Trump eruohvitseridena ametisse oma kabineti kaitseministri James Mattise ja sisejulgeolekuminister John Kelly.

Trump lisas, et rahvusliku julgeoleku nõuniku kohalt tagasi astunud Mike Flynni järel nädala jagu päevi ameti kohusetäitjana tegutsenud erusõjaväelane armee kindralleitnant Keith Kellogg asub edaspidi tööle rahvusliku julgeolekunõukogu staabiülemana.

Trumpi esimene julgeolekunõunik Michael Flynn astus 13. veebruaril tagasi, sest varjas asepresident Mike Pence'i ja Föderaalse Juurdlusbüroo (FBI) eest infot enne ametisse astumist Vene suursaadikuga peetud vestluste sisust.

Rahvusliku julgeoleku nõunikku ning kaitse- ja välisministrit peetakse presidendi kõrval kolmeks kõige olulisemaks välispoliitika-alaseks ametikandjaks USA valitsuses.

Nõuniku ametikoht on üliolulise tähtsusega, ehkki sageli tagaplaanile jääv mootor Valge Maja võimuaparaadi ja valitsuskabineti tõrgeteta toimimise taga. Sel ametipostil on töötanud paljude teiste seas ka näiteks Colin Powell ja Henry Kissinger.

Rahvusliku julgeoleku nõuniku alluvuses on sadu töötajaid, tema ülesandeks on vahendada teinekord üksteisega tülitsevaid ministeeriume või julgeolekuasutusi, tasakaalustada välispoliitikat ja sõjalisi doktriine ning tagada, et presidendi rahvusliku julgeoleku alane programm saaks tõhusalt ellu rakendatud.

Allikas: AP-AFP-BNS

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: