Ametnikud: Trump küsib Merkelilt nõu Putini ja Ukraina kohta ({{contentCtrl.commentsTotal}})

Angela Merkel ja Donald Trump
Angela Merkel ja Donald Trump Autor/allikas: Don Emmert, Tobias Schwarz/AFP/Scanpix

President Donald Trump kavatseb küsida Saksa kantslerilt Angela Merkelilt nõu selle kohta, kuidas käituta Vene presidendi Vladimir Putiniga, ütlesid USA ametnikud reedel.

Merkel külastab Valget Maja järgmisel teisipäeval. Tegemist on Merkeli ja Trumpi esimese silmast-silma kohtumisega, vahendas Reuters.

Kohtumisel arutavad riigipead arvatavalt Saksamaa kaitsekulutuste taset, Ukraina konflikti, Süüria põgenike küsimust, samuti Euroopa Liiduga seotud ja muid küsimusi, ütlesid kolm Trumpi administratsiooni ametnikku ajakirjanikele.

2016. aastal kritiseeris Trump presidendikampaania ajal korduvalt Merkeli nn avatud uste poliitikat põgenike suhtes, vastandudes ise sellele ja lubades rangemat kontrolli USA-s.

Merkel omakorda on olnud üks juhtivaid kriitikuid Trumpi poliitika suhtes, mille kohaselt keelustatakse ajutiselt USA-sse sissepääs mitme moslemiriigi kodanikele.

"Ma usun, et neil on väga positiivne, südamlik kohtumine," sõnas üks ametnikest, kes soovis jääda anonüümseks.

Trump on avaldanud soovi soojendada suhteid Venemaaga, kuid osad tema administratsiooni ametnikud on selles suhtes skeptilised. 

"President soovib kuulda kantsleri vaateid oma kogemustele suhtlemisel Putiniga. Ta soovib väga kuulda Merkeli tähelepanekuid sellest, kuidas suhelda venelastega," ütles teine ametnik.

Trump kavatseb küsida Merkelilt ka nõu selle kohta, milline oleks USA parim võimalik roll diplomaatilistes pingutustes Ida-Ukraina konflikti lahendamisel. 

USA ametnike sõnul on Trumpile muljet avaldanud Merkeli juhioskused, eriti Saksamaa roll katsetes saavutada rahu Ukrainas ja Afganistanis.

Trump on kritiseerinud NATO liitlasi, kes ei panusta tema sõnul piisavalt kaitsevaldkonda. Ametnike sõnul tõstatab ta selle küsimuse ka kohtumisel Merkeliga, soovides, et Saksamaa tõstaks oma kaitsekulutusi. 

Üks ametnik märkis, et Saksamaa peaks näitama oma panuse suurendamisega NATO-s eeskuju.

"Saksamaa valitsuse kava jõuda NATO eesmärgini 2024. aastaks on julgustav. President usub, et kõik liitlased peaksid andma oma osa kaitsekulutustest," ütles ametnik.

NATO eesmärk on, et liitlased panustaksid kaitsevaldkonnale 2 protsenti sisemajanduse kogutoodangust.

Toimetaja: Merili Nael

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: