Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Leedu luure keelas julgeolekukaalutlusel üheksa pagulase vastuvõtmise

{{1491384600000 | amCalendar}}
Leedu-Poola piir.
Leedu-Poola piir. Autor/allikas: Reuters/Scanpix

Leedu luure tõkestas üheksa Euroopa Liidu pagulaste ümberpaigutamise programmi raames saabuva isiku riiki lubamise, tuvastades, et nende viibimine Leedus võib ohustada riigi julgeolekut, edastas julgeolekubüroo.

2016. aasta aruandes kirjutas büroo, et küsitles 74 Kreekas ja Türgis asuvat Iraagi ja Süüria pagulast, keda kavatseti Leetu ümber paigutada.

"Nende seas tuvastati üheksa isikut, kelle reisi eesmärk ei olnud julgeolekubüroo arvates turvaline varjupaik, vaid kujutas ohtu Leedu julgeolekule," seis aruandes.

Büroo soovitas migratsiooniametil neid isikuid Leetu mitte tuua ja seda soovitust arvestati, ütles BNS-ile julgeolekubüroo pressiesindaja Aurelija Katkuvienė.

Leedu kohustus võtma kahe aastaga Kreekast ja Türgist vastu 1105 Süüria, Iraagi ja Eritrea pagulast.

Julgeolekubüroo märkis, et talle jäi mullu sihikule 70 Leedu kodanikku ja elanikku, kelle islamiäärmuslikud vaated võivad ohustada riigi julgeolekut, üks neist on äärmusrühmituse Islamiriik toetamise ja uimastite omamise kahtlustusega ka kinni peetud.

Leedu luure peatas mullu Vene sidemete tõttu kuus investeeringut

Leedu luure tõkestas eelmisel aastal majandus- ja energiajulgeoleku kaalutlustel kuus investeeringut, sest need olid seotud Venemaaga.

"Riigi julgeolekubüroo esitas 1174 majandus- ja energiajulgeolekuga seotud järeldust, kuus neist olid negatiivsed," kirjutas büroo 2016. aasta aruandes.

Pressiesindaja Aurelija Katkuvienė märkis, et negatiivne järeldus anti kuuele ettevõttele, kuid keeldus neid nimetamast.

Aruande kohaselt soovitas büroo kõrvaldada NATO hankelt kaks ettevõtet, mille aktsionäride seas oli Venemaa kõrgeid luure- ja julgeolekuametnikke.

Kahele juriidilisele isikule ei antud impordi ja ekspordilitsentsi, sest tuvastati nende koostöö isikutega, kes kuuluvad Euroopa Liidu sanktsioonide nimekirja Venemaa tegevuse pärast Ukrainas. Üks neist juhtudest on juba avalikustatud - see puudutas Vilniuse lähedale Arcus Novuse-AmberCore DC hiidandmepanga loomist, kui julgeolekubüroo hoiatas, et see võib olla seotud Vene luurega.

Leedu luure uuris mullu 874 Leedu kodanikku ja 1040 välismaalast

Leedu julgeolekubüroo 2016. aasta aruandes märgiti ka seda, et mullu jälgiti kohtu loal 874 Leedu kodanikku ja 1040 välismaalast.

Enamasti tuvastati elektroonilise side kaudu liikuvat teavet.

Võrreldes tunamullusega vähenes pisut jälgitavate leedulaste (2015. aastal oli neid 1017) ja suurenes välismaalaste hulk (904).

Julgeolekubüroo hoidis silma peal ka 34 juriidilisel isikul.

Büroo soovitas mullu jätta andmata või pikendamata Leedu elamisluba 116 isikule, 418-le ei antud viisat, 15-le ei antud Leedu kodakondsust. Soovitati jätta vastu võtmata kolm diplomaati ja neile keelduti akrediteeringu andmisest.

Toimetaja: Laur Viirand

Allikas: BNS

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: