IRL saab 13. mail uue esimehe

{{1491638100000 | amCalendar}}
$content['photos'][0]['caption'.lang::suffix($GLOBALS['category']['lang'])]?>
IRLi aseesimees Siim Kiisler, kes toetab Margus Tsahkna välja vahetamist. Autor/allikas: Rene Suurkaev / ERR

Tallinnas laupäeval kogunenud Isamaa ja Res Publica Liidu volikogu otsustas teha erakonna suurkogule ettepanekud põhikirja muutmiseks, kuid need ei olnud sellised muudatused, mida soovis erakonna esimees Margus Tsahkna. Erakonna suurkogu toimub mais.

Volikogu esimees Helir-Valdor Seedri sõnul jõuti volikogus seisukohale, et erakonnas on vaja muutusi ja esimese sammuna kavatsetakse selleks korrastada põhikirja.

„Kõikidel erakonna liikmetel on võimalik tulla suurkogule ja hääletada ettepanekute poolt või vastu,“ ütles ta.

Suurkogu otsustati korraldada 13. mail Tallinnas. Seal valitakse Seedri sõnul juhtorganid - esimees, aseesimehed, eestseisus, revisjonikomisjon ja aukohus. Erakonna juhtorganid valitakse hetkel kehtiva põhikirja järgi.

Tema sõnul saab põhikirja järgi kandidaate üles seada vähemalt 20 päeva enne suurkogu ja nimekiri suletakse 14 päeva enne valimisi. Esimehe ja aseesimehe kandidaadi ülesseadmiseks on vajalik 50 erakonna liikme toetusallkirja, muudesse valitavatesse ametisse kandideerimiseks on tarvis kümne liikme toetust.

„Suurkogul on kõigi juhtorganite valimisel igal liikmel nii palju hääli kui on valitava kogu liikmete arvu ruutjuur. Kui ruutjuur pole täisarv, siis taandatakse valija häälte arv väiksemaks täisarvuks,“ selgitas Seeder.

Volikogus leidsid toetust ka mõned IRLi põhikirja muutmise ettepanekud. Kui seni valiti suurkogul kolm aseesimeest ja kandidaadid ei võinud samaaegselt eestseisusesse kandideerida, siis edaspidi valib erakonna esimees eestseisuse liikmete seast endale aseesimehed, kelle kinnitab volikogu.

See tähendab ühtlasi, et toetati muudatust eestseisuse liikmete arv kahandada seniselt 24-lt 21-le.

Veel otsustati muuta uute liikmete vastuvõtmise korda. Selleks peab edaspidi olema uuel liikmel vähemalt ühe piirkonna juhatuse inimese isiklik soovitus või ta peab olema kohtunud piirkonna juhatusega. Hiljemalt 15 päeva enne suurkogu või piirkondliku üldkogu peab olema uus liige erakonda vastu võetud

Viimasena kiideti heaks muudatusettepanek, mille kohaselt saab suurkogude vahelisel ajal vähemalt 100 erakonna liiget nõuda oluliste ühiskondlike valikute puhul nõuandvaid liikmehääletusi.

Seeder ütles ERR-ile, et arutelu oli elav, aga mitte terav: "Ei läinud inetusteni. Enamik [Tsahkna] ette pandud muudatusettepanekuid ei leindud volikogus toetust."

Tsahkna IRL-i esimeheks enam ei kandideeri

Tsahkna tehtud ettepanekud nägid ette, et erakonna juhtorganite valimisel peaks olema igal hääleõiguslikul liikmel üks hääl senise nelja asemel. Ka tahtis ta anda erakonna esimehele võimaluse moodustada oma meeskond ja teha ettepanekud aseesimeeste valimisteks. Seni on aseesimehed valitud otse suurkogul.

Tsahkna oli juba varem öelnud, et kui tema ettepanekuid ei toetata, siis ta uuesti esimeheks ei kandideeri. Nüüd pärast volikogu kinnitas ta seda ajakirjanikele.

"Olen juba varem öelnud, et kui mulle ei anta võimalust erakonna suurkogu [põhikirja muutmiseks] kokku kutsuda ehk kõigi oma erakonnaliikmetega rääkida ja anda neile võimalus üldse otsustada muutuse kasuks, siis sel juhul ma ei kandideeri enam. Soovin edu kõigile, kes vanade reeglite järgi ilma muutusteta tulle lähevad," ütles Tsahkna.

"Aktuaalse kaamera" video:

Toimetaja: Karin Koppel

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: