Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Kapo: Kremli-meelsed kavandavad lõhestustegevuseks uut meedia-allianssi

Kremli-meelne allianss plaanib Euroopasse venekeelset meediakeskust ehk uudiste jagamise, teemade tootmise võrgustiku ja ühise multimeediumi platvormi, märkis kaitsepolitsei oma värskes aastaraamatus.

Suurema raha lootuses plaanivad Baltija.eu (Aleksandr Kornilov), Bfro.be (Belgia, eestvedaja Sergei Petrossov) ja Russkoepole.de (Saksamaa, eestvedaja Juri Jeremenko) koostöös luua uue Venemaa propagandiste ühendava meediakeskuse.

Nende portaalide juhid sõlmisid 2015. aasta novembris Brüsselis omavahel n-ö pilootprojektina koostöökokkuleppe "võitluseks lääneriikide Venemaa-vastase infosõjaga".

Nii Petrossov kui ka Jeremenko tegutsevad juba praegu aktiivselt (sotsiaal)meedias, sealhulgas mitmes EL-is elavaid Kremli-meelseid ühendavas virtuaalses grupis või kogukonnas.

Kaitsepolitsei tõdes, et Petrossov on avalikult korduvalt rõhutanud vajadust tõhustada Kremli-meelsete omavahelist koostööd ja infovahetust ning projekti põhjendatakse väitega, et EL ja USA loovad ja arendavad institutsioone ning meediaressursse, mille eesmärk on venekeelse elanikkonna poolehoiu võitmine ehk nende tugevam integreerimine asukohariigi ühiskonda.

Meedia-allianssi nähakse näiliselt detsentraliseeritud võrgustikuna, milles osaleksid venekeelsed EL-i riikides tegutsevad uudisteportaalid, mis lisaksid enda toodetud uudiseid internetis loodud keskusesse, et teised alliansi osalised saaks neid kasutada ja levitada.

Meedia-alliansi loomise eeldusena nähakse nö juriidilise kehami ehk "rahvusvahelise mittetulundusühingu" registreerimist ning see pidavat kaitsma projekti ja selles osalejaid EL-i ning asukohariikide võimude survestamise eest.

Projekti finantseerimisel lähtutakse tingimusest, et see ei tohiks mingil juhul omada nähtavat seost Venemaaga ehk finantsallikana nähakse ette välisriigis loodav fond, mille kapital pärineks välismaistelt ettevõtjatelt ja investoritelt ja kontrollpakk võiks kuuluda Venemaaga seotud investoritele ning tasuks ja katteks pakutakse investoritele reklaami.

Edaspidi soovitakse Kremli-meelse meedia-alliansi liikmetele luua võimalus taotleda osalist või täielikku töötajate palgakulude toetust, kuid seda saaks ainult need, kes täidavad püstitatud ülesandeid.

Meedia-alliansi peakontor asuks Brüsselis, kontor ja reklaamiagentuur Saksamaal Erfurtis ning kontor ja regionaalne toimetus Tallinnas.

Kreml püüab Lääne- ja sealhulgas Eesti-vastases mõjutustegevuses kasutada senisest enam internetti ja sotsiaalmeediat, kuid tegemist pole ajaga kaasas käimise ning uudsete võimaluste pioneerlusega, vaid pigem see on lihtsalt odavam, märkis aastaraamat.

Venemaa meediaprojektid on loodud mõjutamaks nii välisriikide venekeelset elanikkonda kui ka nende asukohamaade poliitikat ning kuigi soovitud tulemuseni tihti ei jõuta, siis ei tähenda see paraku katsetest loobumist, vaid pigem püütakse suurema konsolideerumise abil edasi.

Samas täheldas kaitsepolitsei, et 2016. aastal oli Kremli Eesti-vastastel mõjutusprojektidel rahastusega probleeme.

Eesmärkide saavutamiseks valitakse vahendid vastavalt vajadusele

Oma eesmärkide saavutamiseks kasutatavate meetodite leiutamisel on idanaaber vastuoluline ja oportunistlik, rakendades neid iga EL-i ja NATO liikmesriigi konkreetsetest tingimustest ja võimalustest lähtuvalt.

Liitlassuhete ja ühiskondade lõhestamiseks kasutab Moskva küberrünnakuid, suunatud infolekkeid, desinformatsiooni ja otsest valet, et mõjutada avalikku arvamust ja diskrediteerida demokraatlikku valimisprotsessi.

Mõningates slaavi enamusega EL-i ja NATO riikides proovitakse leida poolehoidu panslavismiideede kaudu.

"Sidemeid hoitakse nö traditsioonilisi pereväärtusi toetavate organisatsioonidega. Üks meetodeid riikide destabiliseerimisel ja olukorra pingestamisel on poliitiliste äärmusjõudude toetamine ning
mõnel juhul isegi abi nende tegevuse rahastamisel," märkis kaitsepolitsei.

Toimetaja: Marek Kuul

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: