ERR Strasbourg'is: europarlament võib algatada Ungari suhtes karistusmenetluse

Foto: Vincent Kessler/Reuters/Scanpix

Euroopa Parlament arutas õigusriigi põhimõtete järgimist Ungaris ning kolmapäevase hääletusega võivad rahvaesindajad teha ettepaneku algatada Ungari suhtes karistusmenetlus ehk käivitada artikkel seitse, mis võib teoreetiliselt pärast pikka protsessi lõppeda Ungarilt hääletusõiguse võtmisega.

Parlamendi raportöör Judith Sargentini oli juba ettekandega alustanud kui Ungari peaminister Viktor Orban saali astus. Sargentini etteheited Ungarile puudutasid ajakirjandusvabaduse, akadeemilise vabaduse ja usuvabaduse piiramist, kohtuvõimu allutamist, mittetulundusühingute piiramist ja korruptsiooni, vahendas "Aktuaalne kaamera".

"Raport, mis on täna teie ees, toob välja ammendavalt kõik selle, mis koos kujutab selget riski meie ühenduse väärtuste rikkumisele," ütles Sargentini.

"Meil on vaidluspunkte ja jääb olema tulevikus. Meil on erinev arusaam kristluse rollist Euroopas, rahvastest, rahvuskultuurist ja perekonnast. Ning meil on radikaalselt erinev arusaam migratsioonist. Kui me tahame Euroopat, mis on ühendatud mitmekesisuses, siis ei tohi need erinevused olla põhjus rahva märgistamiseks ja kõrvalejätmiseks otsustusprotsessist," rääkis Orban.

Hääletus pärast tulist debatti toimub kolmapäeval ja see, kas parlament pooldab Ungari karistamist, sõltub eelkõige suurimast fraktsioonist - Euroopa Rahvaparteist -, kuhu kuulub ka Viktor Orbani Fidesz. Fraktsioon on selles küsimuses lõhenenud.

"Minu meelest tuleks asja võtta konstruktiivsemalt, aga muidugi väga palju oleneb peaminister Orbanist. Ta on ilmutanud seni paindlikkust ja tõmmanud tagasi teatud asjades. Tänane käitumine suures saalis ei näidanud seda valmisolekut. Ma ei tea, mis meie grupis võib juhtuda," ütles Euroopa Rahvapartei fraktsiooni liige Tunne Kelam.

Kui sotsiaaldemokraadid ja liberaalid pooldavad menetluse algatamist, siis värske liberaalide fraktsiooni liige Igor Gräzin ujub oma fraktsioonis vastuvoolu.

"See, mis Ungaris toimub seni, kuni seal pole koonduslaagreid, ei ole minu asi. Muide, see ei ole ka Euroopa Liidu asi," ütles ta.

Kui parlament soovitab algatada Ungari karistusmenetlus, siis on see esmakordne.

Toimetaja: Merili Nael

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: