Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Trump: NATO on julgeoleku kaitsevall, ent liitlased peavad tasuma võla

{{1492049160000 | amCalendar}}
Foto: SCANPIX / REUTERS

NATO on rahvusvahelise rahu ja julgeoleku kaitsevall, kuid selle Euroopa liikmed peavad maksma oma võla, ütles USA president Donald Trump pressikonverentsil.

Loobudes osast oma kampaaniaaegsest retoorikast, lausus Trump, et NATO ei ole enam vananenud ja tervitas selle rolli võitluses terrorismi vastu. Kuid ta kordas oma sõnumit, et NATO liikmesriigid peavad panustama sõjalisteks kulutusteks kaks protsenti oma sisemajanduse koguproduktist.

"Seistes silmitsi meie igapäevaste väljakutsetega, peame tagama, et NATO liikmed täidaksid oma rahalised kohustused ja maksaksid selle, mida nad võlgnevad," lisas ta ühisel pressikonverentsil NATO poliitilise juhiga.

NATO peasekretär Jens Stoltenberg ütles, et tema ja Trump olid läbirääkimistel ühte meelt, et "NATO on julgeoleku nurgakivi nii Euroopa kui Ühendriikide jaoks ... ja seega ma tervitan Ühendriikide väga tugevat pühendumust Euroopa julgeolekule".

NATO juht tuletas meenutas, et allianss on terrorismivastasesse võitlusesse juba aastaid panustanud, tuues esile Afganistani missiooni, ISIS-e vastase koalitsiooni ning Iraagi vägede väljaõppe.

"Me oleme loonud uue luureüksuse, mis suurendab meie võimet terrorismiga võitlemiseks ning me töötame alliansis üheskoos, et veelgi efektiivsemalt terrorismi vastu võidelda, aga me leppisime täna kokku, et NATO peab tegema rahvusvahelises terrorismivastases võitluses veel rohkem," rääkis peasekretär.

Kasvav mure NATO Euroopa liikmete seas seoses Venemaa sõjalise aktiivsusega selle idatiival tõi kaasa küsimuse Trumpile suhete kohta Moskvaga.

"Oleks suurepärane ... kui NATO ja meie riik saaksid Venemaaga läbi," vastas Trump. Tema sõnul võivad suhted Venemaaga olla kõigi aegade madalaimal tasemel, kuid "oleks fantastiline", kui suhted Vene presidendi Vladimir Putiniga paraneda võiksid.

"Oleks fantastiline, kui saaksime läbi Putini ja Venemaaga," sõnas riigipea, kuid andis mõista, et ta selle peale ei looda. "Võib juhtuda risti vastupidine," lisas ta.

Trump lisas, et Euroopa liitlased ei pea USA ja Venemaa vaheliste pingete kasvamise pärast kartma.

Stoltenberg: tugev NATO peab kaasama Venemaa poliitilisse dialoogi

Venemaa kaasamine poliitilisse dialoogi võib aidata ära hoida uut külma sõda ja pingete kasvu, ütles kolmapäeval NATO peasekretär Jens Stoltenberg.

"Minu hinnangul on ainus viis Venemaa ohjeldamiseks olla tugev. Kuid et ära hoida uut külma sõda, uut võidurelvastumist ja pingete kasvu, on vaja kaasata Venemaa poliitilisse dialoogi," lausus ta.

"Me usume kindlalt, et ei ole mingit vastuolu tugeva NATO, kindla kaitse ja heidutuse ning poliitilise dialoogi vahel Venemaaga," sõnas ta. Stoltenbergi sõnl ei soovi NATO uut külma sõda ega võidurelvastumist.

NATO peasekretär: keemiarünnaku süüdlased tuleb vastutusele võtta

Süüria keemiarünnaku süüdlased tuleb vastutusele võtta, ükskõik milline seesuguse relva kasutamine ei ole vastuvõetav, ütles NATO peasekretär pärast kohtumist Trumpiga.

"Kohtumisel arutasime hiljutust keemiarelva kasutamist Süürias, Igasugune keemiarelva kasutamine on vastuvõetamatu ega saa jääda vastuseta," märkis ta.

Stoltenberg rõhutas, et süüdlased tuleb vastutusele võtta.

Kohtumist Trumpiga nimetas NATO peasekretär suurepäraseks ja äärmiselt viljakaks.

Trump tänas omalt poolt Washingtoni liitlasi, kes mõistsid hukka sariinirünnaku tsiviilisikutele Süüria ülestõusnute valduses olevale Khan Sheikhuni linnale.

Trumpi sõnul on aeg Süüria kodusõjale lõpp teha

Trump nentis, et on aeg teha lõpp Süüria brutaalsele kodusõjale, ning ärgitas NATO liitlasi lahenduse leidmiseks koostööd tegema.

"Iga inimelu väärtustav riik peaks jõuliselt hukka mõistma süütute tsiviilisikute, sealhulgas abitute laste kõlvatu tapmise," lausus Trump ajakirjanikele.

"On aeg lõpetada see julm kodusõda, lüüa puruks terroristid ja anda põgenikele võimalus koju pöörduda." 

Toimetaja: Laur Viirand, Maria-Ann Rohemäe

Allikas: ERR/BNS

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: