Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Schulz seadis NATO kahe protsendi sihi kahtluse alla

Saksamaa sotsiaaldemokraatide juht Martin Schulz.
Saksamaa sotsiaaldemokraatide juht Martin Schulz. Autor/allikas: AFP/Scanpix

Saksa liidukantsleri Angela Merkeli vasaktsentristlik rivaal Martin Schulz lubas esmaspäeval, et Saksamaa jääb ka tema juhtimisel "tugevaks ja usaldusväärseks" NATO liikmeks, kuid seadis taas kahtluse alla eesmärgi eraldada kaks protsenti sisemajanduse kogutoodangust kaitsekulutusteks.

USA uus administratsioon avaldab NATO liitlastele survet eesmärgi täitmiseks. Saksamaa kaitsekulutused moodustavad praegu 1,23 protsenti SKP-st.

Schulz ja tema Sotsiaaldemokraatlik Partei on seadnud kahtluse alla, kas NATO on üldse kindlalt kahe protsendi eesmärgis kokku leppinud, viidates 2014. aasta tippkohtumise deklaratsioonile, mis räägib "eesmärgist jõuda kahe protsendini kümne aasta jooksul".

Schulz ütles esmaspäeval välisajakirjanikega kohtudes, et ei näe "vajadust võidurelvastumiseks, vaid desarmeerimisalgatusteks".

Ka Stoltenberg kutsus Saksamaad üles kaitsekulutusi tõstma

2018. aastal peaks Saksamaa tõstma kaitsekulutusi 1,4 miljardi euro võrra 38,5 miljardi euroni. Se vastaks umbes 1,26 protsendile prognoositavast SKP-st. 2016. aastal kulutas Saksamaa riigikaitsele 1,18 protsenti SKP-st.

NATO on leppinud kokku, et liikmesriigid peaksid tõstma kaitsekulutused 2024. aastaks kahe protsendini SKP-st.

Hetkel on selle verstapostini või selle ületamiseni jõudnud vaid viis liikmesriiki - USA (3,6% SKP-st), Kreeka (2,4%), Suurbritannia (2,2%), Eesti (2,2%) ning Poola (2%). USA on aastaid teatanud, et Euroopa liitlased peavad NATO kaitsepoliitikasse rohkem panustama - seda on varem öelnud nii George W. Bush kui ka Barack Obama ning teravalt kritiseeris olukorda nii valimiskampaania ajal kui ka pärast presidendiks saamist Donald Trump.

Hiljuti kutsus Saksamaad üles kaitsekulutusi tõstma ka NATO peasekretär Jens Stoltenberg.

Toimetaja: Laur Viirand

Allikas: ERR/BNS

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: