Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Lavrov kritiseeris OPCW-d seoses Süüria keemiarünnaku uurimisega

Süüria, Venemaa ja Iraani välisministrid Walid Muallem, Sergei Lavrov ja Mohammad Javad Zarif.
Süüria, Venemaa ja Iraani välisministrid Walid Muallem, Sergei Lavrov ja Mohammad Javad Zarif. Autor/allikas: Anton Novoderezhkin/TASS/Scanpix

Vene välisminister Sergei Lavrov kritiseeris reedel Keemiarelvade Keelustamise Organisatsiooni (OPCW) selle eest, et asjatundjad ei ole käinud Süürias arvatava keemiarünnaku toimumiskohal, vaid on uurinud tõendusmaterjali eemalt.

"On võimatu nõustuda sellega, et sündmusi uuritakse eemalt," sõnas ta Moskvas ühisel pressikonverentsil Iraani ja Süüria välisministriga.

Lavrov rõhutas, et Venemaa, Iraan ja Süüria nõudsid põhjalikku ja erapooletut uurimist OPCW kaitse all ning selleks on vaja erapooletuid eksperte, kelle hulgas peab olema ka venelasi.

Lavrovi sõnul on Süüria presidendi Bashar al-Assadi vastased andnud põhimõttelise garantii, et OPCW eksperdid võivad käia paigas, kus vähemalt 87 inimest hukkus. OPCW on aga keeldunud eksperte sinna saatmast.

"Nad ütlevad ikka veel, et see ei ole turvaline, kuid nad ei suuda esitada veenvaid argumente," ütles Vene välisminister.

Venemaa ei ole nõustunud Lääne väidetega, et Süüria režiimiväed korraldasid 4. aprillil keemiarünnaku mässuliste kontrolli all olevas Khan Sheikhuni linnas.

Moskva väitel sai õhurünnakus tabamuse mässuliste ladu, kus muu hulgas hoiti ka toksilisi aineid.

Süüria on nõus tegema koostööd OPCW uurijatega

Damaskus on valmis tegema koostööd OPCW-ga Khan Sheikhuni võimaliku keemiarelvarünnaku uurimisel, sõnas Süüria välisminister Walid Muallem reedel Moskvas.

"Me oleme esitanud nõudmise neutraalse rahvusvahelise grupi loomiseks, mis peaks suunduma Khan Sheikhuni ja Shayrati õhuväebaasi," ütles ta.

"Meie Süüria valitsusena omalt poolt võimaldame kõik sammud, mis viiks selle uurijate grupi töö - sõltumatu raporti koostamine - õnnestumiseni ," sõnas Süüria diplomaat pärast kohtumist Vene ja Iraani välisministritega.

Venemaa, Süüria ja Iraan hoiatasid USA-d rünnakute eest Süürias

Venemaa, Süüria ja Iraan hoiatasid USA-d reedel uute rünnakute eest Süürias.

Vene välisminister Sergei Lavrov, kes kohtus oma Iraani ja Süüria ametivendadega reedesel kolmepoolsel kohtumisel Moskvas, mõistis hukka eelmisel nädalal korraldatud USA raketirünnaku Süüria vastu ja hoiatas uute sõjaliste sammude eest, millel oleksid tema sõnul rängad tagajärjed mitte ainult regionaalsele, vaid ka rahvusvahelisele julgeolekule.

USA süüdistab Süüria valitsust eelmisel nädalal korraldatud keemiarelvarünnakus, milles hukkus üle 80 inimese ning vastas sellele raketilöökidega Süüria õhuväebaasi vastu. Venemaa väitel lähtus gaas Süüria mässuliste keemiarelvaarsenalist ja on kutsunud üles korraldama rahvusvahelist juurdlust.

Süüria välisminister Walid al-Moallem on kiitnud heaks rahvusvaheliste uurjiate saabumise õhuväebaasi, kust Washingtoni väitel startisid keemiarelvarünnaku läbi viinud lennukid.

Allikas: BNS

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: