Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Venemaa vetostas ÜRO keemiarünnaku uurimise resolutsiooni

{{1492050480000 | amCalendar}}
Foto: SCANPIX / REUTERS

Venemaa pani kolmapäeval veto ÜRO resolutsioonikavandile, mis nõuab Süüria valitsuselt koostööd uurimisega keemiarünnaku osas, milles Lääs süüdistab president Bashar al-Assadi vägesid.

Tegemist on kaheksanda korraga, kus Venemaa kasutab oma vetoõigust ÜRO julgeolekunõukogus, et blokeerida samme oma liitlase vastu Damaskuses.

"Troika ettevalmistatud resolutsioonikavandi peamine probleem on süüaluse nimetamine enne sõltumatut ja objektiivset uurimist. Selline lähenemine ei sobi kokku juriidiliste normidega. Te teadsite, millised olid meie mured, kuid jälle panite ühepoolse ja seega läbikukkumisele määratud kavandi hääletusele. See siin on muutunud rahvusspordiks, mille eesmärk on nõukogu ühtsuse õõnestamine," põhjendas Venemaa asesuursaadik ÜRO-s Vladimir Safronkov.

Suurbritannia, Prantsusmaa ja Ühendriigid esitasid resolutsioonikavandi vastuseks 4. aprilli toimunud arvatavale sariinirünnakule, milles hukkus 87 inimest, sealhulgas 31 last.

Samuti vetoõigusega Hiina ei hääletanud, nagu ka Kasahstan ja Etioopia.

Boliivia hääletas kavandi vastu, ülejäänud kümme selle poolt.

Venemaa pani veto ajal, mil USA välisminister Rex Tillerson ütles pärast läbirääkimisi Moskvas, et usalduse tase Ühendriikide ja Venema vahel on väga madal.

Resolutsioonikavandis mõisteti arvatav rünnak hukka ja väljendati nõukogu täielikku toetust Keemiarelva Keelustamise Organisatsiooni (OPCW) uurijatele. Kavandis nõuti, et Süüria valitsus esitaks lennuplaane ja muud teavet oma sõjaväeoperatsioonide kohta 4. aprilli, edastaks kõigi lennukite komandöride nimed ning võimaldaks ÜRO uurijatele juurdepääsu oma õhuväebaasidele.

Venemaa peab üllatavaks, et kuna nii Damaskus kui ka mässulised nõuavad erapooletut uurimist, ei ole OPCW seda seni teinud, vahendas "Aktuaalne kaamera".

Venemaa arvates tähendab resolutsioonis tehtud ettepanek erapooletuks uurimiseks tegelikult seda, et uurimine toob välja teised rünnakud, kus olevat USA teadmisel kasutatud keemiarelva.

"Kui Süüria režiim on süütu nagu Venemaa väidab, siis resolutsioonis palutud info tõestab nende süütust. Tänane hääletus oleks olnud pöördepunkt. See hääletus oleks olnud hetk, kui Venemaa näeb, et tema huvid ei seisne mõrvarliku diktaatori kaitsmises, vaid pigem paljude teiste riikidega rahvusvahelises konfliktis, sealhugas terves Lähis-Idas, kes tahavad konflikti lõppemist," kommenteeris USA suursaadik ÜRO-s Nikki Haley.

Briti välisminister Boris Johnson ütles, et on Venemaa vetost jahmunud. "See asetab Venemaa selles vaidluses valele poole," on öeldud Johnsoni avalduses.

"Venelased, kes ütlevad, et tahavad ühineda terrorismivastase sõjaga, teevad tegelikult Assadiga koostööd, kes on läbi aegade suurim terrorist. Nad peavad seda tunnistama, et tõeliseks poliitiliseks protsessiks tuleb valmistuda uueks tulevikuks ilma Assadi režiimita," rääkis Johnson.

Prantsusmaa: Venemaa kannab oma veto tõttu rasket vastutust

Prantsusmaa sarjas kolmapäeval Venemaad, kes vetostas ÜRO resolutsioonikavandi, milles nõuti Süüria valitsuselt koostööd arvatava keemiarünnaku uurimisel.

"Venemaa kannab rasket vastutust oma süstemaatilise vastuseisu tõttu (oma liitlase Assadi kaitsmiseks) mitmepoolsele reaktsioonile Süüria küsimuses," märkis Prantsuse presidentuur.

"Tegemist on kaheksanda korraga, kus Venemaa valib vastuseisu nõukogu enamusele," seisab Prantsuse presidendi avalduses.

Resolutsioon oli koostatud võimaldamaks Keemiarelvade Keelustamise Organisatsioonil (OPCW) läbi viia põhjalikku juurdlust, et teha kindlaks, kes vastutab 4. aprilli keemiarünnakute eest Idlibi provintsis, märkis presidentuur.

"Vaid üheskoos poliitilist üleminekut toetades saab rahvusvaheline kogukond võimaldada sel paljukannatanud maal leida taas rahu, stabiilsust ja suveräänsust," lisatakse avalduses.

Berliin: Vene veto ÜRO Süüria-resolutsioonile on kahetsusväärne

Saksa välisminister Sigmar Gabriel väljendas kahetsust, et Venemaa pani veto ÜRO Julgeolekunõukogu Süüria-resolutsioonile.

"Väga kahju, et julgeolekunõukogus ei jõutud Vene veto pärast üksmeelele Khan Shaykhuni kohutava juhtumi hukkamõistmise osas," ütles Gabriel ajakirjanikele enne Belgradi suundumist.

"Tuleb võimalikult kiiresti tuua juhtunusse selgus ja saata selge märguanne, et maailmakogukond ei salli seda ebainimlikku ja rahvusvahelise õigusega vastuolus olevat relva," lisas minister.

Hiina rõhutab poliitilise lahenduse vajalikkust Süürias

Süüria relvakonflikti saab lahendada vaid poliitiliselt, teatas neljapäeval Hiina, kui oli jäänud ÜRO-s Julgeolekunõukogus erapooletuks Süüria-resolutsiooni hääletusel

Resolutsioonis ärgitati uurima Süürias 4. aprillil toimunud ja 87 inimelu nõudnud keemiarünnakut. Venemaa vetostast Suurbritannia, Prantsusmaa ja USA esitatud kava.

Hiina välisministri esindaja Lu Kangi sõnul mõistab Peking keemiarelvade kasutamise hukka, kuid nõuab muudatusi resolutsioonikavva dokumendile rahvusvahelise toetuse leidmiseks.

Hiina välisministri Wang Yi sõnul on poliitiline lahendus "ainus kindel ja õige viis" Süüria situatsiooniga toime tulemiseks. Samuti kutsus diplomaat USA-d ja Venemaad leevendama pingeid USA raketirünnaku üle Süüria õhuväebaasi vastu, mis korraldati vastuseks režiimivägede väidetavale keemiarünnakule.

Trump: keemiarünnak ei toimunud ilmselt Moskva teadmata

USA president Donald Trumpi sõnul on kindlasti võimalik, kuid ilmselt ebatõenäoline, et Süüria võis korraldada hiljutise keemiarünnaku ilma Venemaa teadmata.

Trump ütles kolmapäeval pärast kõnelusi NATO peasekretäriga antud pressikonverentsil, et talle meeldiks mõelda, et Vene presidendi Vladimir Putini valitsus ei teadnud sellest. Ta märkis, et venelased viibisid Süüria lennuväebaasis, kust rünnak möödunud nädalal käivitati.

Venemaa on Süüria presidendi Bashar al-Assadi võtmetoetaja ning USA süüdistab just Assadit keemiarünnakus, milles hukkus vähemalt 87 tsiviilisikut.

USA president reageeris keemiarünnakule korraldusega anda raketilöök Süüria õhuväebaasile. Trumpi sõnul uurib kaitseminister Jim Mattis, kas venelased teadsid keemiarünnakust ette.

USA välisminister Rex Tillerson ütles pärast läbirääkimisi Moskvas, et Ühendriikidel ei ole teavet Venemaa osalusest Idlibi provintsi keemiarünnakus. "Mis puudutab Venemaa kaassüüd või teadmist keemiarünnakust, siis meil ei ole kindlat informatsiooni, mis osutaks Vene vägede osalusele selles rünnakus," lausus ta.

"Küll aga me teame seda, ning oleme väga kindlad oma järeldustes, et rünnaku kavandasid ja korraldasid režiimiväed Bashar al-Assadi käsul," lausus Tillerson.

Vene välisminister Sergei Lavrov aga kordas, et Moskval ei ole Damaskuse osaluse kohta mingeid tõendeid.

Vene asesuursaadiku käitumine jahmatas

Venemaa asesuursaadiku sõnavõtt, mis eelnes vestostamisele, oli toonilt jahmatav ning sellele pöörati rohkelt tähelepanu ka sotsiaalmeedias.

 

Toimetaja: Laur Viirand, Merili Nael

Allikas: ERR/BNS

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: