Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

EV100 juubeliperiood algas suure matkapäevaga

{{1492325340000 | amCalendar}}
Foto: EV100

EV100 juubeliperiood algas pühapäeval suure matkapäevaga endisel Eestimaa ja Liivimaa kubermangu piiril, matk tähistas sajandi möödumist eestlaste asualade ühendamisest ja Eestimaa kontuuri tekkest.

"Sada aastat tagasi eraldas Põhja- ja Lõuna-Eestit kubermangupiir, mille me täna üheskoos matkajatega sümboolselt kaardilt kustutame. Nii tähistame meie maa moodustumist, mis oli oluliseks tähiseks teel iseseisvuse poole," ütles EV100 suursündmuste juht Margus Kasterpalu.

Seiklussportlased ja hea ettevalmistusega matkajad seadsid pühapäeval sammud kunagisele kubermangupiirile, mis on üle 400 kilomeetri pikk ja kulgeb Peipsi rannalt Tõstamaani.

Tänu matkajate kaasas kantavatele GPS-seadmetele oli võimalik jälgida matkagruppide liikumist virtuaalsel kaardil, kus vastavalt matkajate edenemisele maastikul kustutati Põhja- ja Lõuna-Eestit eraldanud piirjoon.

Virtuaalset kaarti sai jälgida ETV ekraanilt, EV100 kodulehelt ja EV100 äpis.

Endise kubermangupiiri lähedusse läksid Eestimaad avastama üle 2500 rahvamatkaja, kelle sihtkohtadeks olid üheksa omaaegse kubermangupiiri läheduses asuvat rahvamaja: Tõstamaa, Lõpe, Järvakandi, Lelle, Kurgja, Oisu, Päinurme, Sadala, Avinurme, kus ootas ees soe supp ja kohalike poolt kokku pandud kultuuriprogramm.

Silla suvise XII noorte laulu- ja tantsupeoga "Mina jään" lõi laulu- ja tantsupeoliste muusikaline tervitus Kurgjal. Seejärel süüdati Kurgjal südametuledest noorte laulu- ja tantsupeo tuli.

Noortepeo korraldajad kutsusid pühapäeval kõiki süütama oma kodupaigas lõkkeid, küünlaid või tõrvikuid, et olla osa XII noortepeo tule süütamisest ja tähistada Eesti vabariigi juubelipidustuste algust.

Ka need, kes täna matkal ei osalenud, on oodatud laadima endale Telia loodud EV100 äppi. Äpis südamenuppu vajutades saab anda märku, et kannad Eestimaad oma südames. Kõiki vajutatud südameid kuvati pühapäeva õhtupoolikul äpis ja ETV ekraanil.

Eesti Televisiooni pühapäevane saatepäev oli pühendatud EV100-le ning ETV+ alustas oma EV100 eriprogrammiga kell 18.40. 

Presidendi Kurgjal peetud kõne on täismahus loetav SIIN.

Toimetaja: Marek Kuul

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: