Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Eesti sünnipäevanädal: rahvapeod, Puuri-Kareva uudisteos, juubelimündid...

Foto: Siim Lõvi /ERR

Näeme vaid mosaiigi ühte kildu, kui oma riigi 100. sünnipäeva puhul keskendume 24. veebruarile ja presidendi vastuvõtu detailidele, tõdeb EV100 juhtrühma esimees Toomas Kiho. Ta tõmbab kardina Eesti sünnipäevanädalalt, kus suuri üritusi jagub igasse päeva ja paljudesse maakondadesse.

EV100 sünnipäevanädal algab esmaspäeva, 19. veebruari keskpäeval Tallinnas Tartu maantee alguses. 100 aastat tagasi kogunes seal – nüüdseks lammutatud kunstiakadeemia asukohas, kus veel varem oli aadressil Suur-Tartu maantee 11 kunstitööstuskooli raamatukogu – esimest korda Päästekomitee, kes koostas järgnevatel päevadel iseseisvusmanifesti. Sealt marsitakse kaitseväe orkestri saatel Eesti Panga majja, kus kell 13 esitletakse iseseisvussaalis 2-eurost juubelimünti, mida vermitakse sama palju kui on Eestis elanikke. Seega veidi rohkem kui 1,3 miljonit.
 
Teisipäeval, 20. veebruaril kell 13 annab peaminister Jüri Ratas üle riigi kultuuri- ja teaduspreemiad Haapsalus, Läänemaa Ühisgümnaasiumis. Enne seda, keskpäeval toimub Haapsalu lossiplatsil vabaõhuaktus, seal avatakse lipuväljak ning linnarahvale pakutakse kringlit ja teed.
 
Kolmapäev, 21. veebruar on Narva päev. President Kaljulaid annab Tartu Ülikooli Narva kolledžis keskpäeval üle iseseisvuspäeva eel annetatud teenetemärgid. Kell 13.30 toimub börsihoone keldris Eesti Panga vermitud EV100 hõbe- ja kuldmüntide esitlus, nende müük avatakse hiljem TÜ Narva kolledžis ja Tallinnas Eesti Panga hoones. Kell 15 rõõmustab narvalasi vabaõhuaktus raekoja platsil ja kell 16.30 noortekontsert Astri keskuses.
 
Neljapäeval, 22. veebruaril koguneb valitsus tavapärasele istungile mitte Stenbocki majas, vaid  Viljandis. Seal esitletakse kell 12.30 EV100 juubelipostmarki, mis ei ole trükitud paberile, vaid õhukesele hõbelehele. Õhtul kell 19 esineb peaminister traditsioonilise iseseisvuspäeva eelse kõnega Tartu Vanemuise teatrimajas.
 
Reede, 23. veebruar algab kell 10 pärjapanekuga president Konstantin Pätsi sünnikohas Pärnumaal Tahkurannas, kell 12 esitletakse Pärnus Raeküla vanas koolimajas Ago Pajuri ja Toomas Karjahärmi monograafiat Konstantin Pätsist. Kell 17 avatakse Pärnu Kuninga tänava põhikooli ees skulptorite Margus ja Mart Kadariku loodud Päästekomitee mälestussammas, ehk nelikmonument, kus lisaks Pätsile, Vilmsile ja Konikule on jäädvustatud ka iseseisvusmanifesti esimene ettelugeja Hugo Kuusner. Tund hiljem loetakse Rüütli platsil ette iseseisvusmanifest ja algab rahvapidu. Kell 19 algab Pärnu kontserdimajas linna vastuvõtt, kus toimub ka Rasmus Puuri ja Doris Kareva pooletunnise uudisteose esmaettekanne.
 
Laupäeval, 24. veebruaril heisatakse päikesetõusul riigilipud, kõige pidulikumalt Tallinnas Toompeal. Kell 11 algab pealinna Vabaduse väljakul kaitseväe paraad. Sealt edasi liiguvad pidustused lõuna poole. Kell 14.30 algab iseseisvuspäeva jumalateenistus Paide kirikus, millele eelneb vabaõhuaktus linnarahvale. Ning õhtuks on tähelepanu keskpunkt Tartus, kus kell 18.30 algab Eesti Rahva Muuseumis president Kersti Kaljulaidi ja tema abikaasa vastuvõtt ja pidulik kontsert-etendus enam kui 1500 kutsutud külalisele.

"Kõiki Eesti riigi sünni seisukohast olulisi ajaloolisi tähtpäevi tuleb inimestele meelde tuletada, et see ei läinud nii, et ühel päeval keegi ütles, et nüüd on riik ja siis nii oligi. Ei olnud. Ja paljugi oleks võinud minna teisiti, seetõttu me saamegi täna tähistada vabariigi 100. sünnipäeva," rääkis EV100 suursündmuste juht Margus Kasterpalu "Aktuaalsele kaamerale".

Ta tõdes, et kogu nädala sündmused paneb suure koormuse nii presidendi kantseleile kui ka riigiprotokollile ja peaministri büroole.

Toimetaja: Indrek Kuus, Merili Nael

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: