Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Kõlvart: igal rahval on õigus säilitada oma ajaloomälu

Tallinna abilinnapea ja Keskerakonna aseesimees Mihhail Kõlvart leiab, et poliitikutel ei tasuks korraldada lahinguid ajalooteemadel, sest igal rahval on õigus säilitada oma ajaloomälu.

"Me peame nõustuma sellega, et venelastel ja eestlastel oli paljuski erinev ajalootee. 9. mai on miljonitele inimestele, sealhulgas venekeelsetele inimestele, kes elavad Eestis, väga tähtis päev. Ka minule, sest see päev tähendab eelkõige ühe kõige traagilisema konflikti lõppu. Sellega tähistatakse Natsi-Saksamaa kapituleerumist," rääkis Kõlvart intervjuus ERR-i raadiouudistele.

Selle kõrval tuleb Kõlvarti sõnul aru saada, et koos Teise maailmasõja lõpuga ei tulnud Eestile tagasi iseseisvust. "See oli ka inimestele väga suur tragöödia ja seda tuleb austada."

Kõlvarti hinnangul oleks õige leppida kokku, et meil võib olla erinev ajaloomälu ja igal rahval on õigus säilitada seda ajaloomälu.
"Meil ei ole vaja otsida seda, mis meid lahutab ajaloos, vaid mõelda selle peale, mis meid tulevikus ühendab," märkis ta.

Valeri Korb: austada tuleb nii eestlaste kui venelaste tragöödiaid

Riigikogu Keskerakonna fraktsiooni aseesimees Valeri Korb sõnas, et eestlaste ja venelaste tunded ajalooteemadel on erinevad, kuid tragöödiaid oli mõlemal poolel ja seda tuleb austada.

Korbi kinnitusel on tal kahju, et on hakatud lahkama eri rahvaste ajalookeerde ja mineviku tragöödiaid, teatas Keskerakonna pressiesindaja BNS-ile. "Muidugi ei tohi ajalugu unustada. Ei tohi unustada 9. maid ja sõja lõppu, mil kõike hävitava sõja kahurid viimaks vaikisid. Samas ei saa ega tohi jätta kõrvale ka Eesti ja eestlaste raskusi. Me võime jääda harutama lahti teineteise emotsioone ja veendumusi või minna koos edasi parema tuleviku poole. Mina eelistan kahtlemata seda viimast varianti," rõhutas Korb.

Korb tõdes, et tüli ja konflikti tekitamine ei teeni mitte kellegi huve ning kaotajaks saavad jääda vaid kõik osapooled. "Kõigile on oluline meie majanduslik heaolu, meie endi ja meie laste turvalisus ja vaba ning demokraatlik riik, mida peame arendama," ütles ta. Korb sõnas, et erinev minevik ei tohi mõjutada paremat tulevikku ja ta loodab, et sellest edaspidi ka ühiskonnas ja erakonnas lähtutakse.

Riigikogu Keskerakonna fraktsiooni kuuluv Olga Ivanova sattus 9. mail terava kriitika alla pärast seda, kui ta andis sinelisse rõivastunult pronkssõduri juures intervjuu Vene propagandakanalile Sputnik. Pärast seda keelas Keskerakonna juhatus kolmapäevasel koosolekul oma riigikogu fraktsiooni liikmetel Sputnikule intervjuude andmise. Kriitikat oma esinemiste eest 9. mail pälvisid ka Keskerakonna fraktsiooni liige Oudekki Loone ja Euroopa Parlamenti kuuluv Yana Toom.

Loone, Ivanova ja Yana Toom saatsid erakonna esimehele Jüri Ratasele reedel ühispöördumise, milles taunisid Ratase jõulist kriitikat nende esinemiste suhtes 9. mai pidustustel öeldes, et Ratas kuulub Keskerakonda, mitte Keskerakond Ratasele ning lisasid, et neil on erakonna liikmetena täpselt samasugune sõnavabadus ja õigus oma arvamusele nagu Ratasel.

Toimetaja: Priit Luts

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: