Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

USA: Põhja-Korea katsetas lühimaa ballistilist raketti

{{1496023740000 | amCalendar}}
Foto: KCNA/KNS/STR/AFP/Scanpix

USA kinnitas pühapäeval, et Põhja-Korea katsetas lühimaa ballistilist raketti.

USA Vaikse ookeani väejuhatus (PACOM) ütles, et Põhja-Korea Wonsani õhuväebaasi lähedalt välja tulistatud raketti jälgiti kuus minutit, kuni see kukkus Jaapani merre.

"Me jätkame Põhja-Korea tegevuse tähelepanelikku jälgimist," ütles PACOM avalduses.

Põhja-Korea korraldas uue raketikatsetuse ajal, mil USA president Donald Trump taotleb karmimaid sanktsioone Pyongyangi vastu.

Lõuna-Korea uus president Moon Jae-in kutsus kokku riikliku julgeolekunõukogu, et arutada Põhja-Korea järjekordset raketikatsetust ja sellele reageerimist.

Souli teatel tulistas Põhja-Korea välja ilmselt Scud-tüüpi ballistilise raketi, mis lendas umbes 450 kilomeetrit.

Jaapani valitsuse peasekretär Yoshihide Suga ütles, et Põhja-Korea rakett kukku Jaapani eksklusiivsesse majandustsooni, kuid teadaolevalt lennukid ega laevad kahjustada ei saanud.

Arvatakse, et Põhja-Korea on veel mitme aasta kaugusel eesmärgist võtta tuumalõhkepeadega varustatud kontinentidevaheliste rakettidega sihikule USA mandriosa, kuid iga uus katsetus viib teda sellele lähemale.

Põhja-Koreal on juba praegu suur arsenal lühi- ja keskmaarakette, millega ohustada Jaapanit ja Lõuna-Koread ning regioonis paiknevaid USA vägesid. Pyongyang teeb aktiivselt tööd oma kaugmaarakettide täiustamisega.

Põhja-Korea riigimeedia ei ole uut raketistarti veel ametlikult kommenteerinud.

Venemaa mõistis hukka Põhja-Korea raketikatsetuse

Venemaa mõistab Põhja-Korea uue raketikatsetuse hukka ja kutsub sellega seoses kõiki pooli vaoshoitusele, ütles Vene asevälisminister esmaspäeval.

"Loomulikult mõistame hukka, me oleme olukorra pärast mures," ütles Vladimir Titov. "Samas kutsume meie partnereid, kellega tööd teeme, vaoshoitusele, sh sõjalise tegevuse osas selles piirkonnas," rõhutas ta.

Venemaa soovib kuuepoolsete kõneluste taastamist Põhja-Koreaga

Olukord Põhja-Korea ümber on ummikus ja seetõttu tuleb riigiga taastada kuuepoolsed läbirääkimised, ütles Vene föderatsiooninõukogu väliskomisjoni esimees Konstantin Kossatšov.

"Ainus väljapääs: taastada kuuepoolsete läbirääkimiste formaat, kus osaleks nimetatud riigid - USA, Jaapan, Põhja- ja Lõuna-Korea, samuti Hiina ja Venemaa. Viimased kaks on selleks kindlasti valmis. Tuleb vaid mõistusele tuua ja veenda ülejäänuid," kirjutas Kossatšov Facebookis.

Tema arvates kinnistab Pyongyangi äsjane järjekordne raketikatsetus "selle ummikusse jõudnud olukorra nõiaringi, omamoodi mürsu ja soomuse võistlust".

Senaator märkis, et USA, Jaapan ja Lõuna-Korea survestavad Põhja-Koread poliitiliste, majanduslike ja sõjaliste meetmetega, millest mõnda peab ta provokatiivseks. Tema sõnutsi on jutt Põhja-Korea pealinna ründamise harjutamisest, raketitõrjesüsteemi THAAD paigutamisest ja ähvardusest vahetada režiimi jõuga.

"Põhja-Korea on läbipaistmatu, mittedemokraatlik ja seetõttu ennustamatu riik ning kaitseb end kõikide käepäraste vahenditega, pööramata tähelepanu ÜRO otsustele ja oma tegevuse üleilmsele arvustusele ning on astunud ilmselgesse vastasseisu rahvusvahelise kogukanna tahte ja rahvusvahelise õigusega," ütles Kossatšov.

Senaatori sõnul puudub tema hinnangul vastasseisule sõjaline lahendus, kuid lisas, et tsükli iga ringiga muutub poolte veenmine üha raskemaks.

"Väljapääs saab sündida vaid vastastikuste ähvarduste nõiaringist välja murdes. See aga on juba poliitika, diplomaatia ja tagatised," arvas senaator. "Mittesekkumise tagamine ühelt poolt, kollektiivne ja kinnitatud selles samas julgeolekunõukogus, naasmine tuumarelva leviku piiramise režiimi ja välismaailmaga koostöö taastamine teiselt poolt," märkis Kossatšov.

Tema arvates saavad tagatised olla vaid vastastikused ja kollektiivsed.

"Aeg töötab kollektiivsete julgeolekuhuvide vastu ja vastutus kriisi ees lasub võrdselt Põhja-Koreal ning USA-l selle liitlastega," leidis ta.

Toimetaja: Laur Viirand

Allikas: BNS

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: