Barcelonas avaldasid tuhanded katalaanid toetust iseseisvushääletusele

$content['photos'][0]['caption'.lang::suffix($GLOBALS['category']['lang'])]?>
Meeleavaldus Barcelonas 11. juunil. Autor/allikas: AFP/Scanpix

Kümned tuhanded katalaanid, teiste seas Barcelona jalgpalliklubi populaarne endine peatreener Pep Guardiola, avaldasid pühapäeval Kataloonia pealinnas meelt referendumi korraldamise toetuseks Hispaania autonoomse piirkonna iseseisvuse üle.

Kataloonia regionaalvalitsuse president Carles Puigdemont trotsis reedel Madridi, määrates siduva iseseisvusreferendumi kuupäevaks 1. oktoobri. Ta tegi seda hoolimata sellest, et Hispaania põhiseaduskohus on referendumi ebaseaduslikuks kuulutanud.

"Me hääletame isegi siis, kui Hispaania riik seda ei taha," ütles Guardiola katalaani, hispaania ja inglise keeles rahvahulgale. "Teist teed ei ole. Ainus võimalik vastus on hääletada." 

Guardiola rääkis Puigdemonti kõrval seistes ka üleskutsest rahvusvahelisele kogukonnale toetada Katalooniat "autoritaarse riigi kuritarvituste" vastu.

Barcelona võimude hinnangul osales meeleavaldusel umbes 30 000 inimest. Üks separatistist allikas ütles osalejate arvuks 47 000.

Regionaalvalitsuse tellitud värskeima küsitluse järgi toetab 73 protsenti katalaanidest iseseisvusreferendumi korraldamist Šoti 2014. aasta referendumi eeskujul, ehkki viimasel oli Briti valitsuse heakskiit.

Samast küsitlusest selgus, et 48,5 protsenti vastanutest oli iseseisvuse vastu, 44,3 protsenti poolt.

2014. aastal korraldas Kataloonia mittesiduva rahvaküsitluse, mille tulemusena toetas 80 protsenti hääletanutest iseseisvust, ehkki 6,3 miljonist hääleõiguslikust inimesest osales vaid 2,3 miljonit.

Puigdemont ütles reedel, et rahvalt küsitakse vastust küsimusele: "Kas te tahate, et Katalooniast saaks iseseisev vabariik?".

Kui hääleõiguslike elanike enamus vastab "jah", on piirkonna iseseisvusmeelne valitsus lubanud alustada viivitamatult Hispaaniast lahkulöömise protsessi.

Hispaania valitsus eesotsas peaminister Mariano Rajoy´ga on lubanud olla sel korral sama karm kui kolme aasta taguse hääletuse järel. Toonane Kataloonia president Artur Mas anti referendumi järel kohtu alla ja talle määrati kaheaastane avalikus ametis töötamise keeld.

Hispaania keskvalitsuse käsutuses on terve rida meetmeid Kataloonia hääletuse peatamiseks, nende seas Puigdemonti volituste peatamine allumatuse eest ning isegi regionaalvalitsuse oma kontrolli alla võtmine.

Selle vältimiseks on regionaalvalitsus välja töötanud seaduse eesmärgiga haakida Kataloonia lahti Hispaania õigussüsteemist. Valitsus loodab esitada selle lähinädalatel regionaalparlamendile, kus iseseisvusmeelsetel erakondadel on enamus.

Aga ka seda meedet ähvardab tühistamine Hispaania konstitutsioonikohtus.

7,5 miljoni elanikuga Kataloonia annab Hispaania majandustoodangust viiendiku ja selle majandus on umbes Portugali suurune.

Piirkonna eraldumise korral kaotaks Hispaania 16 protsenti elanikkonnast, veerandi ekspordist, viiendiku majandustoodangust ja sadade kilomeetrite ulatuses Vahemere rannikualasid. Regioonil on ka oma keel, mida suruti maha kindral Francisco Franco 1939.-75. aastani kestnud diktatuuri ajal.

Kataloonial on juba ulatuslik autonoomia haridus-, tervishoiu- ja politsei valdkonnas, kuid selle juhid soovivad autonoomiat suurendada, sest nende hinnangul antakse keskvõimule rohkem, kui sealt vastu saadakse.

Allikas: BNS

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: