Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Politsei käskis Haabersti remmelga kaitsjatel lahkuda

{{1497591300000 | amCalendar}}

Politsei ja kommunaalameti esindajad läksid reede varahommikul Tallinnas Haaberstis ristmikul asuva remmelga kaitsjate juurde ja andsid korralduse lahkuda.

Sündmuskohal viibinud hõberemmelga kaitsjate poolele asunud Keskerakonda kuuluv poliitik Peeter Ernits ütles reede hommikul ERR-ile, et politsei korraldusel peavad puu juures telkivad paarkümmend inimest laupäeva hommikuks lahkuma.

Tegemist on aiaga piiratud ehitusobjektiga, kus kõrvalistel isikutel viibimine on keelatud.

Keskkonnaministeeriumi hinnangul ei vasta Haabersti ristmiku rekonstrueerimistööde piirkonnas kasvav hõberemmelgas riikliku kaitse alla võtmise eeldustele ja selle võib maha saagida.

Kõiki asjaolusid arvesse võttes puudub alus Tallinna keskkonnaameti poolt väljastatud raieloa menetluse uuendamiseks, teatas Tallinna linnavalitsuse pressiteenistus. "Linnaruumi kavandamisel ja kõikide ehitiste projekteerimisel kaalutakse Tallinna linnas kõiki keskkonnaaspekte ning püütakse leida tasakaal looduse ja tehiskeskkonna vahel. Ühtegi puud, sõltumata selle väärtusklassist, ei võeta Tallinnas maha ilma põhjuseta," seisab teates.

Pressiteenistus lisas, et Paldiski maantee hõberemmelgat ei ole kahjuks võimalik säilitada, kuna liikluskorralduslikult toimiva Haabersti ristmiku rajamiseks puudub realiseeritav alternatiivne tehniline lahendus.

Kodanikeühendus kutsub inimesi Haabersti hõberemmelga kaitsele

Ülemäärase metsaraie ja kavandatava tselluloositehase vastu võitlev kodanikeühendus Eesti Metsa Abiks (EMA) kutsub inimesi laupäeva hommikul kaitsma Tallinnas Haaberstis ristmiku ehitusele ette jäävat hõberemmelgat.

"Kas kuulsite juba - nad olevat leidnud saemehe, kes homme [laupäeva] hommikul meie armsa paju maha peaks võtma! Aga teate, mis mina ja mitmed teised sellest plaanist arvame? Me arvame, et see on halb mõte. Väga halb mõte. Seega - homme hommikul paju all näeme," kirjutas keskkonnaaktivist Linda-Mari Väli EMA Facebooki lehel.

"Tulge nii varakult, kui saate, sest juba alates kella seitsmest-kaheksast võib arboristi (?) tulekuks valmistuma hakata! Koputame rahumeelselt saemehe ja linnavalitsuse ametnike südametele, sest meie, paju alla kogunevad inimesed pole riigi ega linna vaenlased," kirjutas Väli.

"Me ütleme, et Emapuu jääb: EMA seisab Emapuu ette. Emad seisavad emapuude ette. Emad seisavad emapuude ette üle kogu maa ja metsad saavad päästetud ning meie maa saab päästetud ja lõpuks tulevad isegi noored välismaalt tagasi ning elu Eestis muutub taas elamisväärseks," kirjutas Väli.

Politsei- ja piirivalveameti pressiesindaja Marie Aava sõnul selgitasid korrakaitsjad reedel inimestele, et seaduse mõttes on puukaitsjate tegevus omavoliline sissetung, kuna nad on piiratud ja märgistatud ehitusala keelutsoonis. "Keelualas viibinud inimestele selgitati põhjalikult rikkumise sisu ning neile tehti ettekirjutus vabastada ala homme hommikul kella kaheksaks," ütles Aava BNS-ile.

Karistusseadustik näeb omavolilise sissetungi eest ette rahalise karistuse või kuni üheaastase vangistuse.

Riigikogu pühapaikade toetusrühm koostas pöördumise

Eerik-Niiles Kross, Artur Talvik, Mart Nutt, Rainer Vakra tegid reedel riigikogu looduslike pühapaikade toetusrühma nimel pöördumise kus ütlesid, et Haabersti hõberemmelgas on tänaseks omandanud kõik ohustatud loodusliku pühapaiga tunnused.

"Eesti maausulised, loodukaitsjad ja paljud looduspühadust austavad inimesed on määratlenud Haabersti hõberemmelga kui loodusliku pühapaiga. Eestis on tunnustanud Rahvusvahelise Looduskaitseliidu (IUCN) suuniseid looduslike pühapaikade kaitse osas kui head tava. Loodusliku pühapaiga üks põhitunnus on, et tal on kogukonnale eriline vaimne tähendus. Pole kahtlust, et tänaseks kuulub Haabersti hõberemmelgas selliste objektide hulka," seisab siseministrile, keskkonnaministrile, kultuuriministrile, muinsuskaitseametile, Tallinna linnavalitsusele ja kommunaalametile adresseeritud pöördumises.

"Me kutsume kõiki otsustajaid üles viivituseta lõpetama tegevused, mis võivad hõberemmelgat kahjustada, rääkimata selle maharaiumisest ning leidma võimalusi vastavate ehitusprojektide muutmiseks ning puu säilitamiseks. Ehitusprojekti muudatus ja sellega kaasnev tühine ajaline viivitus ehitusel ei saa mingil moel üles kaaluda kahju, mida remmelga raiumine tooks meie väärtusruumile," kirjutavad riigikogu liikmed.

Toimetaja: Indrek Kuus

Allikas: ERR

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: