Venezuela president saatis opositsioonijuhile rahupakkumise ({{contentCtrl.commentsTotal}})

{{1499573700000 | amCalendar}}
$content['photos'][0]['caption'.lang::suffix($GLOBALS['category']['lang'])]?>
Lopez tervitab Venezuela lipuga tema maja juurde kogunenud toetajaid. Autor/allikas: SCANPIX / REUTERS

Venezuela president Nicolás Maduro saatis laupäeval vanglast vabastatud opositsioonijuhile Leopoldo Lopezile sõnumi, mida kirjedas ise kui rahupakkumist

Lopez veetis vanglas rohkem kui kolm aastat.

Maduro teatas ühtlasi telepöördumises, et toetab ülemkohtu otsust panna Lopez vangla asemel koduaresti. President avaldas lootust, et otsus loob baasi leppimisele, sest riik ja rahvas soovivad rahu.

Venezuela prominentne opositsioonijuht Lopez vabastati laupäeval vanglast, kuid pandi koduaresti. Venezuela ülemkohus kinnitas oma Twitteri kontol, et andis humanitaarkaalutlustel korralduse rakendada Lopezi suhtes koduaresti ning selle otsuse langetas kohtu president Maikel Moreno.

Lopez tervitas juba samal õhtul lipuga vehkides tema maja juurde kogunenud toetajaid.

"Jah, me suudame!" karjus 46-aastane poliitik.

Maduro on suure siseriikliku ja rahvusvahelise surve all kuulutada välja ennetähtaegsed valimised. Paremtsentristlik opositsioon, kelle kontrolli all on alates 2016. aasta jaanuarist parlament, süüdistab Madurot võimu külge klammerdumises keset riiki laastavat majanduskriisi, mis on kaasa toonud toidu- ja raviminappuse.

President peab kriisi USA toetatud vandenõuks.

Venezuela kriis on teravnenud alates aprilli algusest, kui opositsioon teatas otsusest hakata korraldama katkematuid meeleavaldusi. Prokuröride andmeil on viimase kolme kuu jooksul politsei ja protestijate kokkupõrgetes hukkunud vähemalt 91 inimest.

Opositsioonijuht lubas võitlust jätkata

Venezuela vanglast vabastatud, kuid koduaresti pandud opositsioonijuht Leopoldo Lopez lubas laupäeval jätkata võitlust täieliku "Venezuela vabaduse" nimel.

Lopez veetis vanglas rohkem kui kolm aastat.

Venezuela ülemkohus kinnitas oma Twitteri kontol, et andis humanitaarkaalutlustel korralduse rakendada Lopezi suhtes koduaresti ning selle otsuse langetas kohtu president Maikel Moreno.

Lopez juhib erakonda Rahva Tahe ning on kutsunud vastuseisule Nicolas Maduro valitsuse suhtes.

"Ma olen jätkuvalt kindlalt vastu praegusele režiimile," ütles Lopez tema erakonna tehtud avalduses laupäeval. "Ma kordan oma pühendumust jätkata võitlust, kuni on saavutatud Venezuela vabadus," sõnas ta.

Valitsusvastane peaprokurör Luisa Ortega sõnul üritas Maduro opositsioonijuhi vabastamisega oma mainet parandada.

"Rahvast, kellelt on vabadus võetud, ei saa kasutada pantvangidena läbirääkimistel," ütles ta Tšiili ajalehele La Tercera.

Venezuela kriis on teravnenud alates aprilli algusest, kui opositsioon teatas otsusest hakata korraldama katkematuid meeleavaldusi. Prokuröride andmeil on viimase kolme kuu jooksul politsei ja protestijate kokkupõrgetes hukkunud vähemalt 91 inimest.

Lopezi advokaadi Javier Cremadesi sõnul tuleb taastada kõik opositsioonijuhi kodaniku- ja poliitilised õigused.

USA välisministeerium kiitis Lopezi vabastamist, kutsudes seda "sammuks õiges suunas", kuid rõhutas oma avalduses vajadust teiste sarnaste sammude järgi.

Allikas: AFP-STT-BNS

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: