Hawaii kohtunik kohustab Valget Maja laiendama reisikeelu erandeid

Võimuesindajad Los Angelese lennujaamas.
Võimuesindajad Los Angelese lennujaamas. Autor/allikas: Reuters/Scanpix

Hawaii föderaalkohtunik otsustas neljapäeval, et võimud ei saa rakendada valitsuse sissesõidukeeldu riigis viibiva põgeniku või kuue moslemienamusega riigi kodaniku sugulastele, kaasa arvatud vanavanematele ja lapselastele.

Ülemkohus lubas valitsusel 30. juunil osaliselt jõustada sissesõidukeelu, mis kehtestati 90 päevaks Iraani, Liibüa, Süüria, Somaalia, Sudaani ja Jeemeni kodanikele ja 120 päevaks kõikidele põgenikele.

Ühendriigid väljastavad viisa põgenikele pereliikmetele või kuue riigi kodanikule vaid siis, kui tulijal on "lähedane suhe" mõne USA organisatsiooni või isikutega. Ülemkohtu otsusele tuginevalt lubas valitsus väljastada viisa USA-s viibiva isiku abikaasale, alaealisele või täiskasvanud lapsele, väimehele, miniale, vennale või õele. Hiljem lisati nimekirja ka kihlatu.

Hawaii föderaalkohtunik Derrick Watson otsustas neljapäeval, et "valitsuse kitsalt määratletud nimekiri ei leia mingit tuge ülemkohtu hoolikalt valitud sõnastusest ega isegi immigratsiooniseadustest, millele valitsus apelleerib".

"Näiteks terve mõistus dikteerib, et lähedaste pereliikmete hulka kuuluvad ka vanavanemad," ütles kohtunik. "Tõepoolest, vanavanemad võivad olla lähedase pereliikme kehastus. Valitsuse määratlus jätab nad välja. Seda lihtsalt ei saa lubada."

Watson andis sisejulgeoleku- ja välisministeeriumile korralduse mitte rakendada sissesõidukeeldu lisaks valitsuse nimistus olevale ka USA-s viibivate põgenike või kõnealuse kuue riigi kodaniku vanavanemale, lapselapsele, abikaasa vennale või õele, tädile, onule, nõole, venna- või õetütrele ning venna- või õepojale.

Toimetaja: Laur Viirand

Allikas: BNS

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: