Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Poola kaitseminister: USA alalised baasid tõenäoliselt tulevad

USA sõdurid paraadil Varssavis.
USA sõdurid paraadil Varssavis. Autor/allikas: AP/Scanpix

Suure tõenäosusega rajab USA Poola alalised sõjaväebaasid, vahendas Poola raadio kaitseminister Mariusz Błaszczaki sõnu.

Kaitseminister ütles usutluses avaõiguslikule ringhäälingule TVP, et kõnelused baaside üle edenevad. Ühtki tähtaega ei soostunud ta nimetama.

Pentagon on saanud korralduse raporteerida USA sõjaväebaaside Poola paigutamise teostatavusest.

Błaszczak on varem öelnud, et alalised Ühendriikide baasid annaksid Poolale senisest suurema julgeolekutagatise ja et Poola on valmis katma osa kuludest.

Poola presidendi riikliku julgeoleku büroo (BBN) esimees Paweł Soloch ütles juunis, et Poola soovib saada Euroopas paiknevate USA vägede keskuseks.

Ideed paigutada Poola alaline USA sõjaväebaas on tervitanud ka Balti riikide liidrid, vahendas Poola raadio.

NATO otsustas Varssavi tippkohtumisel 2016. aasta juulis muutunud julgeolekukeskkonna tõttu käivitada programmi eFP, mille raames paigutati pataljonisuurused mitme riigi üksustest koosnevad lahingugrupid püsivalt igasse Balti riiki ja Poolasse, kuid samas rõhutades, et tegemist ei ole alaliste baasidega.

Poola on teinud Ühendriikidele pakkumise, et viimane paigutaks Poolasse alaliselt soomusdiviisi ning Varssavi on nõus maksma selle eest 2 miljardit dollarit. Pakkumine on tehtud kahepoolsena ja jääb väljapoole NATO raamistikku, milles vaatlejad näevad ohtu Lääne ühtsusele ning senisele koordineeritud poliitikale Venemaa suhtes, mida on aetud pärast 2014. aasta sündmuste vallandumist Ukrainas ja Krimmi annekteerimist.

USA maavägede endine komandör Euroopas kindralleitnant Ben Hodges on hoiatanud, et alalise USA sõjaväebaasi rajamine Poola võib õõnestada NATO sidusust.

Toimetaja: Laur Viirand

Allikas: BNS

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: