Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Schulzi ja Merkeli hinnangul ei peaks Türgi saama EL-i liikmeks

{{1504466340000 | amCalendar}}
Martin Schulz ja Angela Merkel teledebatis.
Martin Schulz ja Angela Merkel teledebatis. Autor/allikas: AFP/Scanpix

Saksamaa sotsiaaldemokraatide (SPD) liider Martin Schulz ütles teledebatis kantsler Angela Merkeliga, et Euroopa Liit peaks peatama liitumiskõnelused Türgiga. Ka Merkeli hinnangul ei peaks Türgi saama liidu liikmeks.

"Kui ma olen kantsler, siis ma tühistaks Türgi liitumiskõnelused Euroopa Liiduga," vahendas Reuters Schulzi sõnu debatis.

"Ükski Saksa kodanik ei saa enam turvaliselt Türgisse reisida," ütles ta, viidates 12 Saksa kodaniku kinnipidamisele augustis Türgis, kus neile on esitatud poliitilisi süüdistusi.

"Kes iganes on järgmine kantsler, peab Saksamaa kaitsmise nimel ütlema Türgile: kõik punased jooned on nüüd ületatud ja seetõttu ei saa see riik enam Euroopa Liidu liikmeks saada," ütles Schulz.

Merkel ütles samuti, et Türgi ei peaks saama Euroopa Liidu liikmeks.

"Selge on fakt, et Türgi ei peaks saama Euroopa Liidu liikmeks. Peale selle, ma räägin oma kolleegidega, et näha, kas me jõuame ühisele seisukohale, nii et me saame lõpetada need liitumiskõnelused," sõnas Merkel.

Schulzi ja Merkeli avaldused kahjustavad tõenäoliselt veelgi niigi halvenenud Saksamaa ja Türgi suhteid.

Reedel ütles Merkel, et Berliin peaks otsustavalt vastama Saksa kodanike vahistamisele Türgis.

Varem kordas Merkel debatis oma tavapärast seisukohta, et ta pooldab edasiste arutelude peatamist Ankara osaluse kohta EL-i tolliliidus. Samas hoiatas ta liitumiskõneluste järsu lõpetamise eest, öeldes, et sellist sammu tuleb ettevaatlikult kaaluda.

Merkel kaitses põgenike Saksamaale kutsumise otsust

Merkel ja Schulz käsitlesid teledebatis ka migratsiooni, vahendas BNS. Merkel kinnitas, et jääb kindlaks oma otsusele lubada viimasel paaril aastal sadu tuhandeid põgenikke Saksamaale, ning rõhutas, et riik ei saa end isoleerida sõdade ja vaesuse mõjudest mujal maailmas.

Schulz oli Merkeliga üldiselt päri, kuid lisas, et migratsiooni oleks tulnud teiste Euroopa riikidega paremini koordineerida.

Debati ajal ei soostunud mõlemad kandidaadid välistama praeguse suurkoalitsiooni jätkumist riigi tasandil pärast 24. septembri üldvalimisi.

Teledebati järel korraldatud telefoniküsitlus näitas Merkeli edumaad Schulzi ees.

Toimetaja: Merili Nael

Allikas: ERR

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: