Läti peab e-valimisi liiga riskantseks

Foto: ERR

Lätis on turvariskid liiga suured, et lubada valimistel elektoonilist hääletamisvõimalust, kinnitas "Aktuaalsele kaamerale" konstitutsioonikaitse büroo direktor Janis Maizitis. Ka seimi komisjon ei toeta e-hääletamist, sest nii pole kindlust, kas igaüks ikka teeb oma otsuse ise.

Oktoobris on Lätis parlamendivalimised, kuid elektrooniliselt parlamenti valida ei saa, sest Lätis leitakse, et e-valimised on turvarisk, vahendas "Aktuaalne kaamera".

Läti julgeolekuasutuse, konstitutsioonikaitse büroo juht Jānis Maizītis näeb võimalust, et valimisi võidakse mõjutada väljastpoolt ja see seaks ohtu demokraatia.

"Julgeolekuasutuse juhina leian, et e-valimiste lubamine Lätis poleks vähemalt praegu õige. Maailmas on näiteid paljudest riikidest, kus mõni teine ebasõbralik riik on soovinud valimistulemusi mõjutada tehniliste vahendite kaudu," selgitas ta.

Läti parlamendis pole e-valimiste lubamine juttudest kaugemale jõudnud. Sealgi kardetakse mõjutamist ja leitakse, et elektrooniliselt häält anda pole turvaline.

"Näiteks, istute arvuti taga, täidate valimissedelit, kuid teie kõrval istub keegi, kes ütleb, millise nimekirja poolt hääletada," põhjendas seimi riigivalitsemise ja omavalitsuste komisjoni esimees Sergejs Dolgopolovs.

Tasapisi on Lätis siiski e-teenuseid kasutusele võetud - alanud aastast käivitunud e-tervise ja e-retseptide süsteem on jõudnud juba tekitada parasjagu segadust.

"Töötame, et meil oleks pidevalt toimiv valijate register," ütles Dolgopolovs.

"Igapäevaelus võib kaotada pangas raha, kui arvutisüsteeme rünnatakse, või avada mõne riigiasutuse dokumente, kuid valimised on ju need, mis peaks kindlustama demokraatia ja see peab olema kogu aeg tagatud," rääkis Maizītis.

Nii konsitutsioonikaitse büroo kui ka parlamendikomisjoni juhid teavad, et Eestis e-valimised toimuvad, kuid turvariske kahes riigis nad kaamera ees ei võrrelnud.

Toimetaja: Merili Nael

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: