Põhiseaduskomisjon otsustas Madise ettepanekul korruptsiooniseadusi muuta

Riigikogu põhiseaduskomisjon otsustas teisipäeval, et vastavalt õiguskantsler Ülle Madise ettepanekutele hakatakse koostama eelnõu korruptsioonivastase seadusandluse parandamiseks.
Madise pöördus 14. septembril riigikogu põhiseaduskomisjoni poole, et algatada seaduste muutmine, mis praegusel kujul ei võimalda tema hinnangul piisavalt ennetada ja ohjeldada korruptsiooni linnades ning valdades.
Madise leiab, et kuna tegemist ei ole üksikjuhtumitega, siis tuleb luua regulatsioon, mis tagaks kohaliku omavalitsuse ametiisiku tahtliku süüteoga tekitatud varalise kahju sissenõudmise.
Põhiseaduskomisjoni liige Mart Nutt ütles ERR-ile, et ilmselt tuleb muuta mitut seadust - kohaliku omavalitsuse korralduse seadust, korruptsioonivastast seadust ja teisi - ning see võtab kõik aega. "Kuid leppisime kokku, et vastava eelnõu algatame," sõnas Nutt.
Samuti tuleb õiguskantsleri sõnul välistada teatud kuritegude tahtlikus toimepanemises süüdi mõistetu, mis tahes vormis töine suhe kohaliku omavalitsusega ajal, mil tema karistus kehtib.
Madise kinitusel tuleb luua huvide konflikte vältiv õigusselgus olukorras, kus kohaliku omavalitsuse volikogu liige töötab omavalitsuse hallatava ametiasutuse juhina või kuulub sellise kohaliku omavalitsuse osalusega ühingu juhatusse või nõukokku, mille üle ta volikogu liikmena peab teostama järelevalvet.
Ka tuleb täpsustada volitusnorme, mille alusel reguleeritakse linna- ja vallavalitsuse liikmete teenistuslähetusi ja muid isiklikke õigusi ning kehtestada kohaliku omavalitsuse sõltumatu auditeerimise nõuded.
Kohalikule omavalitsusele tekitatud kahju sissenõudmine
Kui kui ametiisik on süüdi mõistetud süüteos, millega ta tekitas kohalikule omavalitsusele varalist kahju, on kohalik omavalitsus mõnel juhul loobunud kahju sissenõudmisest. Kahju saab sisse nõuda linn või vald, keegi teine seda teha ei saa.
Madise sõnul läheb olukord, kus kohus on küll tuvastanud varalise kahju, ent kohalik omavalitsus süüdlaselt raha tagasi ei saa, vastuollu avaliku huviga ning sellest kaotavad kõik kohalikud elanikud.
Tema hinangul ei saa välistada ka pahatahtlikku poliitilist kokkumängu, mille tulemusel saab süüteost kasu omavalitsuses võimul olev poliitiline jõud ning nii võib juhtuda, et süüteoga saadud varaline kasu on suurem kui mõistetud rahaline karistus.
Toimetaja: Indrek Kuus
Allikas: ERR