Pikamäe: oluline on õigusemõistmise sõltumatus ja võimude lahusus

Kohtumine
Kohtumine Autor/allikas: Riigikohus

Riigikohtu esimees Priit Pikamäe märkis reedel Tallinnas toimunud Euroopa Liidu liikmesriikide kõrgemate kohtute esimeeste kohtumisel, et õigusemõistmise sõltumatus ja võimude lahususe sisuline saavutamine on muutunud Euroopas üha aktuaalsemaks.

 

Pikamäe märkis, et peab silmas sündmusi Poolas ning enne seda ka Türgis, kus riigipöörde järgselt vahistati massiliselt kohtunikke, samuti Ungaris, kus poliitiliselt motiveeritud kohtureformi tulemusena kaotasid paljud kohtunikud oma ameti.

"See näitab, et kohtuvõimu sõltumatus ei ole midagi enesestmõistetavat isegi mitte 21. sajandi Euroopas," nentis ta.

"Kohtuvõimu sõltumatuse tagamine on seadusandja otsus ja oluline osa poliitilisest kultuurist. Kohtute tegevuse mõjutamine avalike poliitiliste reformidega on vaid üks osa, märksa hiilivam tendents on kõrgemate kohtute tegevuse mõjutamine läbi rahastamisotsuste," lisas Pikamäe.

Euroopa kõrgemate kohtute esimehed kogunevad Eestis esmakordselt, kohtumist juhib riigikohtu esimees Priit Pikamäe, kes valiti mullu oktoobris Euroopa liidu kõrgemate kohtute presidentide ühenduse esimeheks.

Tallinnas toimuval kohtumisel arutatakse, millised tingimused peavad olema täidetud kohtuvõimu kui eraldiseisva võimuharu sõltumatuse ja finantsautonoomsuse tagamiseks.

Samuti küsimused, kas ja kuivõrd kontrollivad teised riiklikud institutsioonid kõrgemate kohtute tegevust ning milline on kohtuesimeeste roll seoses kohtusüsteemi puudutavate reformidega.

Kohtumise üks eesmärke on ühtsete standardite kujundamine kohtuvõimu sõltumatuse sisustamiseks ja mõistmiseks.

Kohtumisel osalevad Austria, Belgia, Hollandi, Horvaatia, Soome, Luksemburgi, Norra, Poola, Sloveenia, Rootsi, Saksamaa, Prantsusmaa, Suurbritannia, Läti, Itaalia, Hispaania, Portugali, Tšehhi, Iirimaa, Slovakkia, Albaania, Montenegro ja Eesti kõrgema kohtu esimehed.

Toimetaja: Marek Kuul

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: