Islandi parlamendivalimised võitis peaministripartei ({{contentCtrl.commentsTotal}})

{{1509290580000 | amCalendar}}
Foto: AFP/Scanpix

Islandi ennetähtaegsed parlamendivalimised võitis konservatiivse peaministri Bjarni Benediktssoni Iseseisvuspartei, selgub pühapäeval avaldatud lõplikest valimistulemustest.

Iseseisvuspartei võitis 63-kohalises parlamendis 16 kohta, mida on viie võrra vähem kui seni. Järgnesid Vasak-Roheline Liikumine 11, Sotsiaaldemokraatlik Liit seitsme ja Piraadipartei kuue kohaga.

Parlamenti pääses ühtekokku kaheksa erakonda, valimisaktiivsus oli 81 protsenti.

Kuna ükski erakond althingis enamust ei võitnud, ootavad riiki keerulised võimuläbirääkimised.

Islandi poliitilises süsteemis teeb president valitsuse moodustamise ülesandeks parlamendis enim kohti saanud erakonna esimehele.

"Olen optimistlik, et suudame moodustada valitsuse," ütles Benediktsson AFP-le laupäeval, kui esialgsed tulemused näitasid tema erakonna esikohta.

Peaminister kutsus erakorralised valimised esile vastuseks erinevatele süüdistustele üleastumistes, mida ta eitas.

Iseseisvuspartei on kuulunud peaaegu igasse Islandi valitsusse alates 1980. aastast. Vasakpoolseid valitsusi on saareriigis pärast iseseisvumist 1944. aastal olnud seni vaid üks.

Benediktssoni peamine rivaal, Vasak-Roheline Liikumine, kelle peamised partnerid on Sotsiaaldemokraatlik Liit ja Piraadipartei, vajab tema kukutamiseks viit lisahäält. Iseseisvusparteil on võimalik ühte heita endise liitlase Progressiivse Parteiga, Keskerakonnaga ja liberaalse Reformierakonnaga.

"Ma olen mures, et meid võivad oodata pikad kõnelused ja valitsuse moodustamise katsed," ütles Reykjaviki ülikooli õigusprofessor Arnar Thor Jonsson AFP-le.

2016. aasta oktoobris peetud eelmiste valimiste järel kulus valitsuse moodustamiseks kolm kuud.

Island on 2008. aasta rahanduskriisi järel hoogsalt taastunud. 2016. aastal oli majanduskasv 2,2 protsenti ja tööpuudus vaid 2,5 protsenti.

Toimetaja: Laur Viirand

Allikas: BNS

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: