Leo Kunnas: kõrgeim riigikaitse juht peaks olema peaminister

$content['photos'][0]['caption'.lang::suffix($GLOBALS['category']['lang'])]?>
Leo Kunnas. Autor/allikas: Postimees/Scanpix

Reservkolonelleitnant Leo Kunnase hinnagul oleks õige määrata põhiseaduses presidendi asemel riigikaitse kõrgemaks juhiks peaminister, kuid mitte valitsus.

"Ei tahaks kasutada väljendit kolhoos, kuna valitsus on kollektiivne organ ja seal võtab otsustamine aega, ei pruugita piisavalt kiiresti valitsust kokku saada ja konsensust leida. Peab olema üks inimene, kes otsustab ja vastutab," ütles Kunnas kolmapäeval ERR-ile.

Peaminister oleks presidendist otstarbekam riigikaitse kõrgeim juht ka seetõttu, et temal on võim ja hoovad juhtida kriisiolukorras valitsusasutsi, omavalitsusi jne. "Leian, et riigikaitse kõrgeim juht peaks olema peaminister."

Kunnas ei jaga ka hirme, et peaministri puhul võiks otseselt ohuks olla tema poliitiline kuuluvus. "Sama võib väita ka presidendi puhul, kuigi formaalselt ta ühtegi erakonda ei kuulu. President võib ju erakondlikkusest lahti öelda, kuid oma vaadetest ta ei vabane," selgitas Kunnas.

Praegu nimetab põhiseadus presidenti riigikaitse kõrgeimaks juhiks, kes annab oma käskkirjaga sõjaväelisi auastmeid, teeb parlamendile ettepaneku sõjaseisukorra, mobilisatsiooni ja demobilisatsiooni väljakuulutamiseks või otsustab seda äärmisel vajadusel ise ning kelle juures tegutseb nõuandev riigikaitse nõukogu.

Põhiseaduse asjatundjate kogu enamus kaldub toetama riigikaitse kõrgeima juhi ülesannete andmist vabariigi valitsusele, kes tegelikkuses juhibki riigikaitse korraldamist.

Toimetaja: Indrek Kuus

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: