Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Saaremaa vanim pukktuulik tehti korda ja pandi jahvatama

Foto: ERR

Saaremaal tehti korda ja pandi jahvatama Kivestu pukktuulik, mis pärineb aastast 1781 ja on Saaremaa vanim. Viimati jahvatas tuulik vilja pool sajandit tagasi.

Veel paarkümmend aastat tagasi oli Kivestu tuulik praktiliselt hävinud, aga aastal 2015 sai tuuliku väline ilme omaniku initsiatiivil ja Altia Eesti toel taastatud, vahendas "Aktuaalne kaamera".

Kulus veel kaks aastat ja nüüd tehti pärast vähemalt poolt sajandit taas esimene jahvatamise katsetus tuulikus.

"Esimesed jahu fraktsioonid - kõrgem ja ekstra sort on käes! Möldrile anname tuuliku üle homme pealelõunal. Natuke on vaja veel settinguid muuta, ikka paremaks ja paremaks ja küll ta toimib," rääkis tuulikumeister Viktor Tammsaar.

Eriline oli ka see, et enam kui kümmekond tuulikut ehitanud Hiiumaa tuulikumeistritel oli see esimene kord ise vilja jahvatada.

"Jahvatamine on esmakordne, mis seal salata. Ei ole õnnestunud veel siiamaani sellise tähtsa momendi juures olla," ütles Tammsaar.

Kolmapäeval oli siiski esimene häälestus, et kontrollida, kuidas kogu mehhanism toimib. Neljapäeval tehakse veel peenhäälestust ja siis peaks kivid juba peenemat saiajahu rohkem välja andma hakkama.

"Lihtsalt niisama ei saa siin midagi teha, tuul peab olema korralik. Ja meil on ikkagi plaanis teha selliseid päevi, kus tutvustada, mismoodi vanasti käis möldri töö ja kuidas jahu tuli ilma elektrita," rääkis Kivestu tuuliku peremees Jaanus Tahk.

Kivestu tuulik on nüüd viies jahvatamisvõimekusega tuulik Saaremaal, aga näiteks kümmekond aastat tagasi oli periood, kus saarel polnud ühtegi jahvatamisvõimekusega tuulikut. Enam kui sajand tagasi oli neid üle 1200.

Toimetaja: Merili Nael

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: