Inimõiguslased: meil on tõendeid genotsiidist rohingjade vastu ({{contentCtrl.commentsTotal}})

Bangladeshi põgenenud rohingjad.
Bangladeshi põgenenud rohingjad. Autor/allikas: Mohammad Ponir Hossain/Reuters/Scanpix

Birma julgeolekujõud on moslemitest rohingjadel kõrisid läbi lõiganud, ohvreid elusalt põletanud ning naisi ja tüdrukuid grupivägistanud, selgub kahest raportist, milles esitatakse tõendeid genotsiidist vähemusrahva kallal.

Organisatsioon Human Rights Watch (HRW) keskendub Birma sõjaväe seksuaalvägivallale rohingja naiste kallal ja jõuab järeldusele, et tegemist on inimsusvastaste kuritegudega.

USA holokausti memoriaalmuuseumi ja Kagu-Aasia organisatsiooni Fortify Rights raportis dokumenteeritakse "ulatuslikke ja süstemaatilisi rünnakuid" rohingja tsiviilelanikele eelmise aasta 9. oktoobrist detsembrini ning tänavu alates 25. augustist.

Raport on 30 lehekülge pikk ja kannab pealkirja "Nad püüdsid meid kõiki tappa". See tugineb 200 vestlusele ohvrite, pealtnägijate ja rahvusvaheliste abitöötajatega.

Mõned maailma liidrid on juba iseloomustanud Birma võimude "põletatud maa taktikat" võitluses rohingjadega etnilise puhastusena.

Fortify Rightsi ja holokaustimuuseumi andmed näitavad, et Birma riiklikud julgeolekujõud ja tsiviilisikud viisid kahes rünnakulaines läbi inimsusvastaseid kuritegusid ja etnilist puhastust, seisab raportis.

"Meil on hulgaliselt tõendeid, mis näitavad, et tegemist on genotsiidiga rohingja elanikkonna kallal."

Eelmise aasta oktoobrist alates on Birma põhjaosas asuvast Arakani osariigist vägivalla eest põgenenud juba ligi 700 000 rohingjat ehk üle poole osariigi elanikkonnast. Birma sõjavägi viib seal läbi puhastusoperatsiooni, mis käivitati pärast varem tundmatu rühmituse rünnakut julgeolekujõududele.

Tegelikkuses on need operatsioonid "massiliste veretööde läbiviimise mehhanism", öeldakse raportis.

"Riiklikud julgeolekujõud avasid rohingja tsiviilelanike suunas tule maalt ja õhust. Sõdurid ja nugadega tsiviilisikud raiusid rohingja mehed, naised ja lapsed surnuks või lõikasid neil kõrid läbi," märkis raport. "Rohingja tsiviilelanikke põletati elusalt. Sõdurid vägistasid ja grupivägistasid rohingja naisi ja tüdrukuid ning võtsid mehi ja poisse hulgi meelevaldselt kinni."

"Kui tapmine oli läbi, kogusid sõdurid laibad kuhjadesse ja panid põlema," seisab raportis.

Raporti koostajad käisid Arakani osariigis ning Bangladeshi-Birma piirialal, kust rohingjad on põgenenud. Nad said pealtnägijatelt tunnistusi augusti lõpus kolmes külas läbi viidud sadade elanike tapmisest.

HRW: Birma sõdurid grupivägistasid rohingja naisi ja tüdrukuid

Birma sõdurid vägistasid grupiviisiliselt loendamatul hulgal rohingja naisi ja tüdrukuid sõjaliste operatsioonide käigus, mille tõttu on naaberriiki Bangladeshi põgenenud enam kui pool miljonit inimest, teatas inimõigusorganisatsioon Human Rights Watch (HRW) neljapäeval.

USA-s baseeruv organisatsioon märkis raportis, et seksuaalne vägivald ja teised jõledused, mida Birma julgeolekujõud on korda saatnud, annavad välja inimsusvastaste kuritegude mõõdu.

Vägistamisohvrite, abiorganisatsioonide ja Bangladeshi tervishoiuametnike ütlustel põhinevas raportis tuuakse üksikasjalikult välja rohingja naiste massilise vägistamise juhtumid.

Raporti autor, HRW uurija Skye Wheeler ütles, et vägistamine iseloomustab ühe olulise joonena etnilist puhastustööd, mida Birma sõjavägi rohingjade kallal läbi viib.

Birma sõjaväe barbaarsetes vägivallaaktides on jõhkralt kannatada saanud arvukalt naisi ja tüdrukuid, ütles ta.

29 ohvrist kellega vesteldi, ei olnud vaid üks elanud üle grupivägistamist vähemalt kahe sõduri osavõtul. Kaheksa naist rääkis, et neid vägistas viis või enam sõdurit.

Naised jutustasid, kuidas sõdurid enne vägistamist nende silme all nende väiksed lapsed, abikaasad ja vanemad tapsid. Paljudel kulus päevi, et rängalt vigastatuna Bangladeshi jõuda.

HRW on dokumenteerinud kuus massivägistamise juhtumit, kus sõdurid kogusid naised kokku, peksid ja vägistasid neid korduvalt.

Inimõigusorganisatsioon vestles 52 rohingja naisega 19 Arakani osariigi külast, kellest 29 olid üle elanud vägistamise. Vägistatute hulgas oli kolm alla 19-aastast tüdrukut.

Budistliku Birma võimud alustasid sõjaväeoperatsiooni moslemitest rohingjade vastu 25. augustil, sestpeale on riigist põgenenud üle 600 000 rohingja.

Allikas: AFP-BNS

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: