Birma ja Bangladesh arutasid rohingjade naasmist kodumaale
![Rohingja põgenikud abijagamisel Bangladeshis](https://i.err.ee/smartcrop?type=optimize&width=1472&aspectratio=16%3A10&url=https%3A%2F%2Fs.err.ee%2Fphoto%2Fcrop%2F2017%2F09%2F19%2F406075h82ed.jpg)
Birma ütles diplomaatilise surve ajel, et lubab kodumaale naasta vägivalla eest põgenenud rohingjadel ning ehitab telklaagri tagasisaabujate majutamiseks.
Esmaspäeval arutasid Bangladesh ja Birma rohingjade repatrieerimist. Üle 650 000 rohingja moslemi põgenes eelmisel aastal sõjaväe vägivalla eest Bangladeshi. USA ja ÜRO on seda nimetanud etniliseks puhastuseks, mida Birma on korduvalt eitanud.
Nüüd lubas Birma ehitada 625 hoonega telklaagri, et majutada ajutiselt 30 000 rohingjat, kes peavad kodumaale naasmiseks tõestama, et on pärit Rakhine ehk Arakani osariigist. Abiorganisatsioonid on jällegi skeptilised, kui paljud põgenikest suudavad oma päritolu tõestada, kui võtta arvesse nende põgenemise kiirust ja nende keerulist staatust Birmas.
Suurem osa AFP-ga vestlenud põgenikest ütles, et nad ei kavatse naasta riiki, kus nende külad on maha põletatud ja kus neid ootavad väidetavalt sõjaväe ja kohalike hirmuteod.
Birma ja Bangladesh sõlmisid novembris kokkuleppe, et alustada repatrieerimisega 23. jaanuaril. Kokkulepe kehtib vaid põgenikele, kes lahkusid riigist peale 2016. aasta oktoobri vägivallalainet, ning ei puuduta 200 000 rohingja põgenikku, kes elasid Bangladeshis juba enne seda.
Detsembris ütlesid Bangladeshi ametivõimud, et saatsid Birmale nimekirja 100 000 inimesest, et alustada repatrieerimise esimese faasiga. Birma pole ametlikult nimekirja heaks kiitnud ega isegi kinnitanud, et on nimed kätte saanud.
Toimetaja: Anette Parksepp