Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Ilves: Gemalto esindaja jutt on üsna rassistlik, et mitte öelda natsistlik

Toomas Hendrik Ilves
Toomas Hendrik Ilves Autor/allikas: Postimees/Scanpix

Eesti endine riigipea reageeris teravalt Eestile ID-kaarte valmistava ettevõtte Gemalto esindajale Andreas Lehmannile, öeldes, et mehe avaldust võib pidada üsna rassistlikuks, et mitte öelda natsistlikuks.

Lehmann kirjutas sotsiaalmeedias, et teavitas politsei- ja piirivalveametit ning RIA-t ID-kaardi haavatavusest 15. juunil. Selle väite lükkas RIA peadirektor Taimar Peterkop kohe tagasi.

Lehmann kirjutas, et Euroopa põhjaosas algab jaaniõhtuga pikk puhkuste periood, mis kestab augusti lõpuni, ning ohu avalikustamine juunis oleks kindlasti rikkunud eestlaste suvepuhkused. "Ma saan täielikult aru, miks võimud võtsid vastu ahvatluse asjas vaikida," seisis Lehmanni posituses.

Selliste väidete peale ei suutnud reageerimata jätta e-Eesti üks eestkõnelejatest, president Toomas Hendrik Ilves.

"Selline patroniseeriv jutt, et põhjamaalased võtavad "pika suve" tõttu kaks ja pool kuud vabaks, mistõttu väidetavalt keegi sinu hoiatusele tähelepanu ei pööranud, on üsna rassistlik. Siin Silicon Valleys võiks nii mõnigi selle kohta natsistlik öelda. Mina küll ütleks," kirjutas Ilves oma kommentaaris Lehmanni postitusele.

Ilves küsis irooniliselt veel, kuidas on lood hispaanlastega ja kas ka nemad reageerisid aeglaselt, sest pidasid siestat.

Ilves soovitas Lehmannil ametikohalt tagasi astuda. "Aga kuna sa oled selline, nagu sa oled, peaks vähemalt su tööandja sind sellise sõnakasutuse peale vallandama."

Ratas: mingit teavitust pole olnud

Peaminister Jüri Ratase sõnul ei teavitanud Gemalto suvel Eestit ID-kaardi võimalikust turvariskist.

Ratase sõnul ei ole Gemalto Eesti esindaja väide, et ta teavitas 15. juunil politsei- ja piirivalveametit (PPA) ja Riigi Infosüsteemi Ametit (RIA) turvaprobleemist, tõene.

Riiki on aastate jooksul teavitatud erinevatest võimalikest turvariskidest, kuid mitte turvariskist, mille tõttu ID-kaardi sertifikaadid suleti, ütles Ratas valitsuse pressikonverentsil.

"Seda teavitust Eesti riiki ei ole tulnud ei 15. juuni ega varasemal kuupäeval," ütles Ratas. Tema sõnul jõudis informatsioon Eestisse septembri esimestel päevadel, millest ka avalikkust informeeriti.

Ratas lisas, et Eesti ja Gemalto vahel sõlmitud lepingus on märgitud, et säärased teavitused tuleb teha kirjalikult ja digiallkirjastatud dokumendiga ning sellist teavitust Eesti riigile ei laekunud.

Toimetaja: Priit Luts

Allikas: ERR/BNS

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: