Mulgi Õun turustas üheksa tonni tõendamata päritoluga õunu

{{1512051960000 | amCalendar}}
Foto: ERR

Osaühing Mulgi Õun turustas üheksa tonni tõendamata päritoluga õunu nime all "Renett" ja "Kuldrenett", teatas põllumajandusamet.

Neljapäeval toimunud kohtumisel ei esitanud Mulgi Õun põllumajandusametile piisavalt tõendusmaterjali, mille alusel oleks võimalik teha kindlaks kõikide turustatud õunte päritolu. 

„Põllumajandusameti ametnikud viivad läbi kontrolltoimingud õunakasvatustes, et kindlaks teha õunte päritolu ja sort,“ ütles põllumajandusameti peadirektor Egon Palts.

„Samuti edastame kohtumisel saadud süütegudele viitava teabe politsei- ja piirivalveametile ning tarbijakaitseametile,“ lisas ta.

OÜ-l Mulgi Õun on kaks omanikku - tuntud marjakasvataja Paavo Otsus ja endine riigikogu liige Siim Kabrits, vahendas "Aktuaalne kaamera". Omanikud teemat kommenteerida ei soovinud. Löögi võttis enda peale tegevjuht Aivar Rehemaa.

"Seal pakendis oli väga palju Liivi kuldrenetti, olid kuldrenetid, aga lihtsalt täna on tekkinud väga suur segadus selle õige sordi nimega. Kinnitame seda, et enamus pakendites oli õige õun," ütles Rehemaa.

Tema sõnul on need üheksa tonni, mille päritolu kahtluse alla seati, ostetud kokku ümberkaudsetelt väiketootjatelt ning on väga keeruline tõestada, täpselt kelle aiast need pärit on.

Paltsi sõnul minnakse kontrollima kahte aiandit, kus väidetavalt on need õunad kasvatatud. "Sinna kaasame ka eksperdi, kes oskab öelda, kas sellist õuna üldse on võimalik sellistes aedades kasvatada," lisas ta.

Võimalike pettuste avastamiseks tulevikus lubab põllumajandusamet tihendada koostööd riigiametitega.

"Igal suvel kui on jaanipäeva paiku maasikate müük, siis tuleb uksest ja aknast sõnumeid, et kas see on ikkagi Eesti maasikas või on tegu Poola maasikaga. Ja lisaks nüüd see õuna juhtum," põhjendas Palts.

Esmaspäeval hakati põllumajandusameti korraldusel Rimi, Selveri ja Coopi kauplustest kõrvaldama õunu nimega "Renett" ja "Kuldrenett".

Mulgi Õun OÜ ja Aran PM OÜ turustatud  õunad "Renett" ja "Kuldrenett", millel oli märgitud Eesti päritolu, pidid olema neljapäevaks müügilt kõrvaldatud, sest müüdavate õunte Eesti päritolu ei ole tõendatud.

Samuti ei ole olemas sorti ‘Renett’ ega ka ‘Kuldrenett’.

"Sellise nimega sorte tõesti olemas ei ole, Eestis on küll tuntud Liivi kuldrenett ja Karksi renett, aga antud sordid, mida müüdi, kuidagi neile ei sarnane," selgitas maaülikooli Polli aiandusuuringute keskuse spetsialist Kristine Volens.

Põllumajandusameti hinnangul ei ole kahtlusaluse partii õunad ohtlikud inimese elule.

Põllumajandusameti aiandustoodete kontrolli eesmärk on, et  turustatav värske puu- ja köögivili oleks kvaliteetne ning ostjale esitatav teave on usaldusväärne.

Liivi kuldrenett (vasakul) ja Karksi renett. Autor: Olev Kenk/ERR

 

Toimetaja: Priit Luts

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: