Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Ukraina ajakirjanik: Saakašvilil pole võimule saamiseks mingit perspektiivi

Foto: Reuters/Scanpix

Juba paar kuud näeb Ukrainas mingil huvitaval põhjusel vaeva Gruusia ekspresident Mihheil Saakašvili. "Välisilm" uuris, kas Saakašvilil on ka mingit lootust Ukraina poliitikas kuhugi jõuda.

Raske oleks ette kujutada, et näiteks Eesti endine president veaks opositsiooniliikumist Lätis ja peaks Riia majakatustelt sütitavaid kõnesid, või et Soome endine president üritaks kukutada Eesti riigipead ning korraldaks Tallinnas vägivallaga lõppevaid meeleavaldusi. Aga just midagi sellist saadab hetkel Ukrainas korda Gruusia ekspresident Saakašvili.

Kas Saakašvili tahab saada Ukraina presidendiks? Ukraina uudisteagentuuri UNIAN korrespondent Roman Tsõmbaljuk seda võimalikuks ei pea.

"Ta ei ole Ukraina kodanik ja kui ta ka oleks Ukraina kodanik, siis selleks, et kandideerida presidendi kohale, peaks ta elama Ukrainas vähemalt kümme aastat. Seda nõuab seadus ja tegelikult ei ole tal võimule tulekuks mingeid perspektiive. Mulle tundub, et teda kasutatakse ära praeguse presidendi võimu kõigutamiseks. Ärakasutajaks on opositsioon ja ühelt poolt pole selles midagi halba, on ju väga hea, kui on olemas opositsioon, aga kui nad tegutsevad selliste meetoditega, siis midagi head sellest oodata pole," nentis Ukraina ajakirjanik.

"Näiteks pühapäevane aktsioon Kiievis, katse hõivata hoone, mille tulemusena sai 60 Ukraina korrakaitsjat vigastada. See on kiievlastele, ukrainlastele metsik vaatepilt, sest väga raske ja valus on vaadata, kui ühelt poolt üritavad meie kaitsjad seista vastu Vene agressioonile ja teiselt poolt peksavad inimesed poliitiliste loosungitega meie korrakaitsjaid, kelle kohustuseks on kaitsta linnas korda," jätkas Tsõmbaljuk.

Ja taoline olukord mängib kaardid vastase kätte. Tsõmbaljuk esitas möödunud nädalal Ukraina kohta küsimuse Venemaa presidendi Vladimir Putini traditsioonilisel maratonkohtumisel ajakirjanikega.

Vene president vastas pikalt ja laialt ning tõi näitena sisse ka "klouni kombel käituva" Saakašvili. Veelgi enam, vastuses Ksenja Sobtšakile võrdles Putin Saakašvilit Vene opositsiooniliidri Aleksei Navalnõiga. Ja teenis sellega ära ajakirjanike aplausi.

Kas Saakašvili ongi naeruvääristanud opositsiooni ja seda mitte ainult Ukrainas, vaid ka Venemaal?

"Aga see, mida ütles Venemaa president Vladimir Putin, sellel pole üldse mitte mingit tähendust. Pole tema asi asju presidendina, kes on meie maa vastu sõda alustanud. Tema arvamusel pole mingit tähtsust," rõhutas Tsõmbaljuk.

Ja ometi oli president Petro Porošenko ise see, kes kunagi andis Saakašvilile Ukraina kodakondsuse ning tegi temast Odessa kuberneri.

"Ma tahan rõhutada, et selles olukorras, mis on tekkinud, on paljuski süüdi Ukraina võimud ise, mis viivad reforme läbi väga vaevaliselt. Kui nad oleks täitnud valimiseelsed lubadused, siis selliseid probleeme poleks," märkis korrespondent

Saakašvili on hetkel ilma nii Gruusia kui ka Ukraina kodakondsusest. Gruusia võimud kusjuures aga soovivad, et Kiiev endise presidendi neile välja annaks.

Toimetaja: Laur Viirand

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: