Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Ukraina SBU teatas Saakašvili kinnipidamisest

Mihheil Saakašvili Kiievis.
Mihheil Saakašvili Kiievis. Autor/allikas: Oleh Tereshchenko/Reuters/Scanpix

Ukraina julgeolekuteenistus (SBU) teatas reedel Gruusia ekspresidendi ja Odessa oblasti endise kuberneri Mihheil Saakašvili kinnipidamisest Kiievis.

"Saakašvili on kinni peetud," ütles SBU pressiesindaja Olena Hitlianska reede õhtul Interfaxile.

Gruusia ekspresidendi kinnipidamist kinnitas AP-le ka Saakašvili pressiesindaja Daria Tšiž.

Ukraina peaprokuröri Juri Lutsenko sõnul on Saakašvili viidud ajutisse kinnipidamisasutusse Kiievis. "Riikliku politsei liikmed tuvastasid vastavalt vahistamismäärusele Saakašvili asukoha Kiievi Vidradna tänaval ja pidasid ta kinni. Nagu lubasime, andsid õiguskaitseametnikud endast parima, et vältida äärmuslikku vägivalda ja verevalamist," lausus ta.

Lutsenko sõnul plaanivad võimud läbi viia juurdluse ja paluda kohtul määrata kindlaks kautsjoni istungi aeg.

Siseministeeriumi nõuniku Anton Geraštšenko sõnul otsustab Kiievi kohus 72 tunni jooksul, kas määrata Saakašvilile eeluurimisvangistus. Kohtunik võib otsustada ka panna Saakašvili koduaresti või lasta ta kautsjoni vastu vabadusse.

Ligi 100 Saakašvili toetajat kogunes politsei kinnipidamiskeskuse juurde, kus Saakašvilit hoitakse, hüüdes "häbi".

Teisipäeval põgenes Odessa ekskuberner dramaatilisel moel julgeolekuteenistuse kaubikust, kui selle piirasid sisse sajad tema kinnipidamisest raevunud toetajad.

Järgnevatel päevadel on ta juhtinud parlamendihoone ees meeleavaldusi, nõudes president Petro Porošenko tagandamist suutmatuse eest võidelda kõrgetasemelise korruptsiooniga.

Saakašvili ei ole enda sõnul kuritegusid toime pannud ning peab enda tegevust seaduslikuks ja rahumeelseks.

Ennast opositsioonijuhina esitlev Saakašvili on erakonna Uute Jõudude Liikumise Partei liider. Erakond on nõudnud Porošenko tagasiastumist.

Lutsenko on varem süüdistanud Saakašvilit end Venemaal varjavalt ärimehelt Serhi Kurtšenkolt poole miljoni dollari saamises, et kaitsta kuritegeliku rühma huve.

Peaprokuröri sõnul oli sel nädalal Kiievis korraldatud meelavalduste eesmärk võimu haaramine Ukrainas ja abi Janukovõtsi-Kurtšenko kuritegelikule rühmale nende kohtuliku jälitamise lõpetamiseks ja omal ajal kuritegelikul teel Ukrainas soetatud omandi tagasisaamiseks.

Saakašvili oli Gruusia president aastatel 2004-2013. 2015. aasta maist 2016. aasta novembrini oli ta Ukraina Odessa oblasti kuberner.

Tagasi astudes süüdistas ta Porošenkot korruptsioonile läbi sõrmede vaatamises.

Juulis võttis Porošenko Saakašvililt Ukraina kodakondsuse, jättes ekskuberneri kodakondsuseta isikuks, sest Gruusia oli juba varem talt kodakondsuse võtnud. Sellest hoolimata õnnestus Saakašvilil septembris oma toetajate abil Ukraina piir ületada ja riiki naasta.

Porošenko lubas reedel tagada Saakašvilile õiglase uurimise ja kohtuprotsessi. "Ma ei välista, et uurimine võib paluda lisaekspertiisi, muuhulgas rahvusvahelistelt organisatsioonidelt, et suurendada usaldust," ütles Ukraina president Vilniuses ühisel pressikonverentsil Leedu riigipea Dalia Grybauskaitėga.

Porošenko sõnul tuleb Saakašvilil vastata uurijatele ja ühiskonnale seoses talle esitatud süüdistustega. "Kui ta ei vasta, tähendab see ainult seda, et neil süüdistustel on alust," lausus ta.

Allikas: Interfax-BNS

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: