Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Saakašvili palub abi Euroopa Liidult ja Merkelilt

Valvekaamera video Saakašvili kinnipidamisest Kiievi restoranis Suluguni.
Valvekaamera video Saakašvili kinnipidamisest Kiievi restoranis Suluguni. Autor/allikas: Reuters/Scanpix

Esmaspäeval Ukraina võimude poolt tagasi Poola saadetud Gruusia ekspresident ja Odessa endine kuberner Mihheil Saakašvili teatas, et palub abi Euroopa Liidult ning et tal on kavas veel seaduslikult viisil Ukrainasse naasta.

Uute Jõudude Liikumise juht, kellel hetkel pole ühegi riigi kodakondsust, selgitas, et soovib praegu abi Euroopa Liidult ja Saksamaa liidukantslerilt Angela Merkelilt, vahendasid Unian, Bild ja Deutsche Welle.

"Kiievi kohvikus ründasid mind maskides mehed, nad röövisid mu, ähvardasid mind ja viisid mind eralennukiga Poola. Selle tegevuse eest vastutab Ukraina korrumpeerunud president Petro Porošenko," rääkis Saakašvili esmaspäeval Varssavis ajalehele Bild.

Kui EL ja Merkel midagi ette ei võta, tabab Ukrainat krahh, teatas Saakašvili. "Porošenko hävitab seda riiki ja üritab minust lahti saada, sest ma paljastan korruptsiooni," rääkis ta ja kinnitas, et tal on kavas seaduslikult viisil Ukrainasse naasta. "Me võidame selle lahingu," lubas Saakašvili.

12. veebruaril võtsid võimuesindajad Saakašvili kinni Kiievis asuvas restoranis Suluguni, tema kaaslaste sõnul viidi mees teadmata suunas.

Hiljem kinnitas Ukraina piirivalve, et kohtuvaidluse kaotanud Saakašvili saadeti tagasi Poola ehk riiki, mille kaudu ta möödunud aasta septembris koos oma toetajatega üle piiri Ukrainasse tungis.

Piirivalve pressiesindaja Oleh Slobodjan lisas, et poliitikut kinni pidama saabunud võimuesindajaid ründasid Saakašvili kaaslased ning seetõttu pidid piirivalvurid kasutama kinnipidamisel ka jõudu.

Piirivalve kinnitusel saadeti Saakašvili tagasi Poola vastavalt kõigile juriidilistele nõudmistele ning Poola oli valmis teda tagasi võtma.

Kodakondsuseta Saakašvilit kahtlustab Ukraina mitmes kuriteos, Gruusias on ta tagaselja süüdi mõistetud 

Kunagi Porošenko liitlasena Odessa kuberneriks olnud Saakašvilit kahtlustavad Ukraina võimud praegu mitmes kuriteos, sealhulgas kuritegelikku rühmitusse kuulumises ja plaanis koostöös Venemaaga seotud Ukraina ärimeestega kukutada võimult president Porošenkot.

Madalama astme kohus oli andnud korralduse Saakašvili uurimise ajaks vabastada, kuid Kiievi apellatsioonikohus otsustas osaliselt rahuldada prokuratuuri taotluse pidada ta uurimise ajaks kinni.

Eelmisel nädalal jättis Ukraina apellatsioonikohus jõusse madalama astme kohtuotsuse, mille kohaselt ei kvalifitseeru Saakašvili täiendava kaitse saamiseks. See omakorda tähendas, et võimud said kodakondsusetu Saakašvili riigist välja saata. 

Saakašvili seisab silmitsi tagasi saatmisega Gruusiasse, kus teda ootab vanglakaristus. Nimelt mõistis Thbilisi linnakohus ekspresidendi jaanuari alguses tagaselja süüdi ametiseisundi kuritarvitamises ning mõistis talle kolmeaastase vangistuse.

Gruusia võimupartei rahvasaadik Aleksander Kantaria juba kinnitas meediale, et kui Saakašvili Poola jääb esitavad Gruusia võimud kindlasti taotluse ta välja anda.

Ukraina peaprokuratuur jätkab uurimist, presidendi administratsiooni juures oli põgus kähmlus

Ukraina presidendi administratsiooni juures puhkes esmaspäeva õhtul ka lühike kähmlus politseinike ja meelt avaldama saabunud umbes 50 Saakašvili toetaja vahel.

Ukraina peaprokuratuuri teatel oli Saakašvili väljasaatmine neile üllatuseks ning hetkel pooleli olevad menetlustoimingud jätkuvad hiljutistest sündmustest hoolimata.

Samal ajal on meediasse jõudnud veel üks video Saakašvili kinnipidamisest Kiievi restoranis, vahendas Ukrainska Pravda.

Samal ajal eitab presidendi administratsioon meedias esitatud väiteid, justkui kuuluks Saakašvili Poolasse viinud lennuk Porošenko offshore-firmale.

Toimetaja: Laur Viirand

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: