Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Ukraina võimud saatsid Mihheil Saakašvili tagasi Poola

{{1518444840000 | amCalendar}}
Foto: Video stoppkaader/Saakašvili Facebooki konto

Ukraina võimud pidasid esmaspäeval Kiievis asuvas restoranis Suluguni kinni Gruusia ekspresidendi ja Odessa endise kuberneri Mihheil Saakašvili ning saatsid ta tagasi Poola.

Ukraina piirivalve teatel jõudis lennuk Saakašviliga Varssavisse kohale ning Poola võimud nõustusid ta vastu võtma, vahendasid Unian ja Reuters.

Piirivalve pressiesindaja Oleh Slobodjan selgitas Facebookis, et Saakašvili saadeti riigist välja ja tagasi Poola territooriumile.

"See isik viibis Ukrainas ebaseaduslikult ja seetõttu vastavalt kõigile juriidilistele reeglitele saadeti ta tagasi sellesse riiki, kust ta saabus," selgitas ta viidates juhtumile eelmise aasta septembris, kui kodakondsuseta Saakašvili koos oma toetajatega üle Poola-Ukraina piiri tungis.

Saakašvili mõistis oma avalduses hukka Ukraina presidendi Petro Porošenko. "See ei ole mingi president ega mees. Ta on üks madal suli, kes tahab Ukrainat laostada. Kõik see näitab, kui nõrgad nad on. On hädavajalik, et me nende üle võidu saavutaksime," teatas ta.

Kinnipidamise asjaolud olid varem väga segased

Portaalile tsn.ua kinnitas Uute Jõudude Liikumise juhi kinnipidamist esialgu tema kolleeg David Sakvarelidze, vahendas Unian.

"Mihheil peeti kinni eriüksuslaste poolt, ta viidi teadmata suunas," märkis Sakvarelidze.

Õiguskaitseorganite allikate kohaselt peeti Saakašvili kinni Ukraina migratsiooniameti taotluse alusel. Pealtnägijate sõnul olid poliitikut kinni pidama tulnud eriüksuslaste riietel kirjad, mis viitasid piirivalvele.

Ametlikke kommentaare polnud Ukraina võimud siis veel jaganud, kuid meedias spekuleeriti üha rohkem võimaluse üle, et pärast apellatsioonikohtu otsust on Kiiev otsustanud Saakašvili Gruusiale välja anda või siis lihtsalt riigist välja saata.

Eelmisel nädalal jättis apellatsioonikohus jõusse madalama astme kohtuotsuse, mille kohaselt ei kvalifitseeru Saakašvili täiendava kaitse saamiseks. See omakorda tähendas, et võimud said kodakondsusetu Saakašvili riigist välja saata. Poliitiku advokaat on aga rõhutanud, et tema kliendil on kavas seda otsust edasi kaevata kuni Euroopa kohtuni.

Saakašvili Facebooki lehele on postitatud ka videod kinnipidamisest.

9. veebruaril teatas Saakašvili, et julgeolekuteenistusel SBU on kavas ta kinni pidada, kuid siis lükkas SBU kõneisik selle väite tagasi.

Saakašvili pandi Poola suunduvasse lennukisse

Allikate teatel pandi Saakašvili Poola suunduva tšarterlennuki peale. Lennuk tõusis õhku kella 16 paiku kohaliku aja järgi.

Varem olid mitmed Saakašvilit toetavad poliitikud teatanud erinevatest lennuväljadest, eelkõige Borõspili lennujaamast, mille kaudu võimud üritavad Gruusia endist president riigist välja toimetada. Seetõttu asusid ka Saakašvili toetajad lennujaamadesse liikuma, et tema väljasaatmist takistada.

TSN.ua allikad selgitasid, et sisuliselt saadetakse Saakašvili tagasi riiki, mille kaudu ta möödunud aasta septembris oma kaaskonnaga ebaseaduslikult riiki sisenes.

Hiljem kinnitas Ukraina piirivalve pressiesindaja Oleh Slobodjan Facebookis, et Saakašvili saadeti riigist välja ja tagasi Poola territooriumile.

"See isik viibis Ukrainas ebaseaduslikult ja seetõttu vastavalt kõigile juriidilistele reeglitele saadeti ta tagasi sellesse riiki, kust ta saabus," selgitas ta.

Kodakondsuseta Saakašvilit kahtlustab Ukraina mitmes kuriteos, Gruusias on ta tagaselja süüdi mõistetud

Saakašvilit kahtlustavad Ukraina võimud praegu mitmes kuriteos, sealhulgas kuritegelikku rühmitusse kuulumises ja plaanis koostöös Venemaaga seotud Ukraina ärimeestega kukutada võimult president Porošenkot.

Ukraina kohus piiras 26. jaanuaril Saakašvili liikumisi ja talle kehtestati osaline koduarest, mis kestab iga päev kella kümnest õhtul kuni kella seitsmeni hommikul. Samuti ei lubata tal lahkuda Kiievist ilma kohtu või prokuratuuri loata.

Madalama astme kohus oli andnud korralduse Saakašvili uurimise ajaks vabastada, kuid Kiievi apellatsioonikohus otsustas osaliselt rahuldada prokuratuuri taotluse pidada ta uurimise ajaks kinni.

Saakašvili seisab silmitsi tagasi saatmisega Gruusiasse, kus teda ootab vanglakaristus. Nimelt mõistis Thbilisi linnakohus ekspresidendi jaanuari alguses tagaselja süüdi ametiseisundi kuritarvitamises ning mõistis talle kolmeaastase vangistuse.

Toimetaja: Laur Viirand

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: