Hispaania keskvõim hakkas Katalooniast politsei lisajõude välja viima ({{contentCtrl.commentsTotal}})

Üldstreik Kataloonias.
Üldstreik Kataloonias. Autor/allikas: Lluis Gene/AFP/Scanpix

Hispaania hakkas teisipäeval viima Katalooniast välja sinna 1. oktoobri iseseisvusreferendumi eel toodud täiendavaid politseijõude, teatas valitsus.

Septembri lõpus piirkonda saadetud politseinikud ja tsiviilkaardi liikmed tuuakse järk-järgult ära kuni laupäevani.

Valitsuse esindaja ei täpsustanud, kui palju lisajõude Katalooniasse viidi, kuid päevalehe El Pais andmeil oli neid umbes 10 000.

Šokeerivad kaadrid märulipolitsei vägivallast valimisjaoskondadesse kogunenud inimeste vastu jõudsid kogu maailma ja õhutasid pingeid Kataloonias.

Referendumipäeval sai haiglate andmeil vigastada vähemalt 92 inimest. Kataloonia iseseisvusmeelsete võimude sõnul vajasid arstiabi pea 900 inimest. Keskvõimu esindaja Kataloonias Enric Millo vabandas sellele järgnenud nädalal.

Kataloonia separatistid nimetasid mujalt Hispaaniast saadetud politsei lisajõude halvustavalt "okupatsiooniväeks".

Kataloonia on olnud Madridi otsevalitsuse all alates 27. oktoobrist, mil selle jõuka piirkonna parlament kuulutas välja iseseisvuse.

Ühtlasi tagandas keskvõim Kataloonia valitsuse, saatis laiali parlamendi ja kuulutas 21. detsembriks välja ennetähtaegsed valimised, kus separatistlikud erakonnad jälle absoluutse enamuse võitsid.

Hispaania kuningas Felipe VI kutsus pühapäeval jõulupöördumises Kataloonia seadusandjaid austama oma piirkonna mitmekesisust ja hoidma ära uue vastasseisu seoses iseseisvuspüüdlustega.

Monarh ütles, et Kataloonia uus parlament "peab seisma silmitsi probleemidega, mis mõjutavad kõiki katalaane, austama pluralismi ning pidama meeles oma vastutust ühise heaolu eest".

"Tee ei saa viia taas vastasseisu ja välistamiseni, mis, nagu me juba teame, ei tekita muud kui ebakõla, ebakindlust ja heitumist," ütles Felipe oma Madridi residentsist edastatud pöördumises.

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: