Kataloonias kogunes uus regionaalparlament, spiikriks sai iseseisvuslane ({{contentCtrl.commentsTotal}})

{{1516174380000 | amCalendar}}
Foto: AFP/Scanpix

Kataloonias tuli kolmapäeval esimest korda kokku uus, detsembris valitud regionaalparlament.

Kataloonia seadusandjad valisid kolmapäeval parlamendi uueks esimeheks separatisti; tegemist on iseseisvusmeelsete parlamendiliikmete esimese sammuga eksiilis viibiv piirkonna endine president Carles Puigdemont tagasi võimule tuua.

Vasakerakonda ERC kuuluva Roger Torrenti poolt anti 65 ja iseseisvust vastustava kandidaadi poolt 56 häält. Kaheksa kohta parlamendis on tühjad, sest need seadusandjad viibivad kas vanglas seoses oma rolliga Kataloonia iseseisvuspürgimustes või eksiilis Belgias.

Meeleavaldajad nõudsid aktivistide vabastamist

Teisipäeva õhtul kogunesid tuhanded iseseisvuse pooldajad tänavatele, et protesteerida kodanikuühenduste juhtide kinnipidamise vastu, vahendasid ERR-i teleuudised.

Hispaania võimud võtsid kahe liikumise juhid - Jordi Sànchez ja Jordi Cuixart - kinni kolm kuud tagasi ning uurivad nende osalemist ebaseaduslikuks kuulutatud oktoobrikuise referendumi korraldamisel.

Mõlemad valiti detsembris toimunud ennetähtaegsetel valimistel küll Kataloonia regionaalparlamenti, kuid nad ei saa vangistuse tõttu kolmapäeval parlamendiistungile minna.

Rajoy: kui Puigdemont uuesti ametisse vannutatakse, otsekontroll jätkub

Hispaania paremtsentristist peaminister Mariano Rajoy teatas esmaspäeval, et kui Kataloonia tagandatud regionaalvalitsuse president Carles Puigdemont laseb end välisriigis viibides uuesti ametisse vannutada, jätkab Madrid Kataloonia otsevalitsemist.

Rajoy ütles seda kohtumisel oma partei esindajatega ja rõhutas, et Puigdemont peab ametivande andmiseks Kataloonias füüsiliselt kohal olema.

Puigdemonti, kes on olnud Brüsselis alates tema valitsuse tagandamisest Hispaania keskvalitsuse poolt oktoobri lõpus, ähvardab Hispaaniasse naasmise korral vahistamine. Teda süüdistatakse ässitustegevuses, mässus ning avaliku raha riisumises.

Detsembris toimunud erakorralistel regionaalvalimistel säilitasid iseseisvusmeelsed jõud kohalikus parlamendis napi enamuse.

Parlamendienamus sõltub eemal viibivate saadikute kohtadest

Iseseisvusmeelsetel erakondadel on 135-kohalises regionaalparlamendis 66 saadikukohta ning nad võivad arvestada nelja nn eliidivastase liikumise seadusandja toetusega.

Parlamendienamus sõltub aga vangistatud või koos Puigdemontiga Belgias jooksus olevate seadusandjate häältest, kes ei saa parlamenditöös mitte osaledes hääletada. Nad saavad loobuda oma saadikukohast mõne erakonnakaaslase kasuks oma poliitilise jõu valimisnimekirjas.

Reglemendi kohaselt on presidendil võimalik moodustada regionaalvalitsus teisel katsel parlamendi lihthäälteenamusega.

Iseseisvumise vastase Ciudadanose liider Kataloonias Inés Arrimadas ütles, et iseseisvusmeelne koalitsioon ei saa piirkonda distantsilt valitseda. "On ilmne, et Kataloonias valitsemiseks tuleb Kataloonias viibida. Seda ei saa teha WhatsAppi teel või hologrammina," sõnas ta.

Arrimadase sõnul ei saa õigusemõistmise eest põgenev isik olla ka regionaalvalitsuse president.

Rajoy kuulutas oktoobris lõpus 21. detsembriks välja Kataloonia parlamendivalimised lootuses muuta jõudude vahekorda piirkonnas ja teha lõpp selle iseseisvuspüüdlustele.

Kataloonia on alates 27. oktoobrist Hispaania valitsuse otsevalitsemise all.

Toimetaja: Laur Viirand

Allikas: ERR/BNS

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: