ERR Barcelonas: olukord on rahunenud, kuid lahendust kriisile ei paista ({{contentCtrl.commentsTotal}})

Foto: ERR

Barcelonas viibiv ERR-i korrespondent Epp Ehand ütles, et Kataloonia ennetähtaegsed valimised on toonud rahulikuma perioodi, kuid pikaajalist lahendust kriisile ei paista.

Barcelona ülikooli politoloogia õppejõud Jordi Muñoz leiab, et kõige keerulisem iseseisvuslaste võimuliidu moodustamisel on otsus, kellest saab piirkonna president.

Valimistejärgne aeg võib tema hinnangul lühiajaliselt tuua mõningase rahunemise Kataloonias, sest on märke püüdest mitte kiirustada.

"See võib tuua pingete alanemise. Teisalt Rajoy tänased sõnad ei näita palju tahet pingeid maha võtta. Juriidilised protsessid iseseisvuslastest poliitikute vastu
jätkuvad ja saavad hoogu juurde. See takistab pingete olulist alanemist," rääkis Muños "Aktuaalsele kaamerale".

Epp Ehand sõnas samuti, et olukord on pärast valimisi veidi rahulikum, kuid pinged, vastasseis ja kriis pole kuhugi kadunud.

"Inimesed on võib-olla olukorraga mõnevõrra harjunud. Teisalt on inimesed rahul, et nad said oma hääle anda, osavõtt oli erakordselt kõrge. Mingi uue etapi, mingi uue alguse värske hääletustulemus siin ju jälle annab," rääkis Ehand.

Tema sõnul on pall taas iseseisvuslaste käes, sest just nemad peavad moodustama valitsuse. Teoreetiliselt peab valitsuse moodustama Kataloonia tagandatud peaminister Carles Puigdemont, kuna tema nimekiri sai kõige rohkem hääli.

Praktikas on tema tagasitulemine aga keeruline, sest teda ootab Hispaanias süüdistus mässus. "Saab näha, kellest saab president, kuivõrd karmi või pehme stiili valivad iseseisvuslased suhtlemisel Madridiga. Ja saab ka näha, kuidas Madrid edasi käitub," lisas Ehand.

"Peaminister Mariano Rajoy andis reedel pressikonverentsi, kus ütles, et on nõus kõigiga, kes uue omavalitsuse moodustavad, läbi rääkima ja pingutama omalt poolt dialoogi pidamiseks nii kaua, kuni see kõik on põhiseaduse raames. Samas kohe kui ajakirjanikud hakkasid küsima konkreetsemaid asju, siis väga palju sõbralikkust, head tahet isesisvuslaste suhtes ei paistnud. Nii et võib öelda, et võib-olla hetkel on rahulikum periood, aga pikaajalist lahendust kriisis mina küll ei julge öelda, et kuskilt paistab," selgitas ajakirjanik.

Toimetaja: Merili Nael

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: