Briti võimud pidasid kinni Gaddafi-Sarkozy skandaaliga seotud ärimehe ({{contentCtrl.commentsTotal}})

President Nicolas Sarkozy ja Liibüa liider Muammar Gaddafi 2007. aastal Pariisis.
President Nicolas Sarkozy ja Liibüa liider Muammar Gaddafi 2007. aastal Pariisis. Autor/allikas: Reuters/Scanpix

Londonis Heathrow lennujaamas peeti pühapäeval kinni ärimees, keda Prantsusmaa võimud otsivad taga seoses juhtumiga, mis puudutab väiteid, justkui oleks Liibüa endise diktaatori Muammar Gaddafi perekond rahastanud kunagise Prantsusmaa paremtsentristist presidendi Nicolas Sarkozy valimiskampaaniat.

Prantsuse-Alžeeria topeltkodakondsusega 58-aastane Alexandre Djouhri on juba paarkümmend aastat tuntud kui ärimees, kes on vahendanud Prantsusmaa ja Põhja-Aafrika riikide suhteid, kirjutas ajaleht The Times.

Nüüd aga kahtlustavad Prantsuse võimud teda pettuses ja rahapesus ning on andnud tema kohta välja Euroopa vahistamismääruse, sest Šveitsis elanud ärimees pole varasematele Prantsuse kohtukutsetele reageerinud. Britid võtsid Djouhri vahi alla kohe, kui tema lennuk pühapäeval Heathrow lennuväljal maandus.

Tõenäoliselt antakse Djouhri Prantsusmaale välja juba lähipäevadel.

2011. aastal kukutatud Gaddafi režiimi liikmed väitsid juba neli aastat tagasi, et Gaddafi andis 2007. aastal kümneid miljoneid eurosid Sarkozy edukaks osutunud valimiskampaania jaoks. Sarkozyga lähedastes suhetes olnud Djouhri olevat olnud aga selle rahastusskeemi võtmeisikuks.

Sarkozy on Gaddafi poolset rahastamist puudutavaid väiteid eitanud.

Eriti tähelepanuväärseks muudab süüdistuse aga asjaolu, et president Sarkozy oli üks Lääne liidritest, kes kõige aktiivsemalt edendas 2011. aastal rahvusvahelist kampaaniat Gaddafi võimult kukutamiseks. Näiteks Gaddafi poeg Saif al-Islam on sellega seoses öelnud, et Sarkozy peab tagasi andma raha, mille ta omal ajal Liibüalt vastu võttis, et oma kampaaniat rahastada.

Üks juhtumiga seotud tunnistajatest, Prantsuse-Liibanoni ärimees Ziad Takieddine, kes omal ajal Sarkozy'd Gaddafile tutvustas, on väitnud, et ta andis sularaha sisaldanud kohvrid üle Sarkozy kunagisele kabinetiülemale Claude Guéant'ile.

Erinevalt Sarkozy'st endast on kunagi ka siseministri ametis olnud Guéant Gaddafi juhtumi raames ka ametlikult uurimise all. Samuti mõisteti ta eelmisel aastal ühe teise korruptsioonijuhtumis süüdi ja kohus karistas teda aastase vabadusekaotusega. Guéant ise eitab kategooriliselt Liibüast raha vastu võtmist.

Toimetaja: Laur Viirand

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: