Reps: koolikatsed puudutavad mõndasadat lapsevanemat ({{contentCtrl.commentsTotal}})

Foto: ERR

Gustav Adolfi Gümnaasium (GAG) loobub alates järgmisest õppeaastast esimestesse klassidesse katsete korraldamisest. Haridusminister Mailis Reps ütles, et koolikatsete teema puudutab mõndasadat lapsevanemat.

Kuna katsed GAG-i esimestesse klassidesse lõpevad, määrab õpilased edaspidi kooli Tallinna haridusamet, arvestades elukoha lähedust koolile. GAG-i direktor Hendrik Agur leiab, et samuti võiksid toimida teised koolid.

"Täna see küsimus, kas katsed või mittekatsed, puudutavad tegelikult mõndasadat lapsevanemat. Enamik lapsi saavad rahulikult minna oma kodulähedasse kooli või, kui erinevatel põhjustel lapsevanem soovib teise valiku teha, siis neid lapsi, kes üle omavalitsuse piiri käivad, on täna ka 22 000. Neid valikuid tehakse ka, nii et see võib olla ühe omavalitsuse piires kaugemal ja see võib olla ka üle omavalitsuse piiri," kommenteeris Reps "Aktuaalsele kaamerale" antud intervjuus.

Reps ütles, et ministeeriumi kindel seisukoht on see, et lapsevanema valik oma lapse kooli kohta peab jääma. Samas tuleb tagada, et igale lapsele on igasuguste katseteta kool olemas.

"See, kas viis või kuus kooli tohivad katseid teha või mitte, on olnud kogu Eesti iseseisvuse aja ja tegelikult alates 1960. aastatest teema. Kas näiteks keelekallakuga kool võib endale valida lapsi, kes on valmis selle tempoga koos perega tegelema - ma ütleks, kui see katse lapse puhul ei ole kuidagi diskrimineeriv, kui see ei tähenda, et näiteks ta kodukohane kool ei ole hea, siis meil on tõsine teema. Aga õnneks PISA tulemused näitavad, et /.../ meil tõepoolest on erinevates koolides võimalik saada hea haridus," lisas minister.

Tema kinnitusel on hariduse mõttes kõik Eesti koolid heal tasemel. Probleem on aga selles, kas igas koolis on tagatud tugiteenused ja kas neis on võimalik tegeleda erivajadustega lastega.

Lapsevanemate ootused koolidele on Repsi sõnul aga erinevad ning seetõttu tekib Eestis igal aastal erakoole juurde.

"Kui vaadata lastevanemate ootuste järgi, miks on erakoole nii palju tekkinud, siis lapsevanemad ikka soovivad midagi veel teistmoodi, kas väga väikeseid klasse, väga põnevat kogukonda, mitmekeelsust. Iga aasta näitab, et meil viis-kuus uut erakooli Eestisse tuleb," selgitas ta.

Reps rõhutas, et seadusega ei ole keelatud koolides katseid teha, kuid kohustuslik on tagada igale lapsele katseteta kool.

Toimetaja: Merili Nael

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: