Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Gustav Adolfi Gümnaasium loobus katsetest esimestesse klassidesse

Hendrik Agur
Hendrik Agur Autor/allikas: Anna Aurelia Minev/ERR

Alates 2018/2019 õppeaastast Eesti ühte tugevamasse kooli ehk Gustav Adolfi Gümnaasiumi (GAG) esimestesse klassidesse enam katseid ei toimu. GAG-i direktor leiab ka, et katsed esimestesse klassidesse peaksid kõikidest koolidest kaduma.

"See, et kaotada katsed esimesse klassi, oli kooli enda soov. Me ei pea õigeks lasteaiaealiste laste testimist esimesse klassi astumiseks ning sellega ühtlasi üksikute kesklinnakoolide ühiselt kunstlikult tekitatud koolikohta defitsiidi tekitamist," ütles ERR-i uudisteportaalile kooli direktor Hendrik Agur.

Direktor lisas, et GAG otsustas olla suunanäitaja ning avaldas lootust, et katsed esimestesse klassidesse kaovad peagi ka teistest koolidest.

"Kui keegi katsetega koolidest ei oleks esimene vabatahtlikult katsetest loobuja, siis taoline kunstlikult üleshaibitud mainega koolide katsete korraldamine vanemate pingete üleskruvimisel, mis toidab ühtlasi samade koolide enesehinnangut, on ebavõrdne ning ülekohtune sadade laste suhtes, kes sisse ei saa. Ühtlasi tekitab see uskumusi, et vaid katsetega koolid on “need õiged”," sõnas direktor.

Direktori sõnul tuleb linnas tegeleda sellega, et kõik kodulähedased koolid oleksid tugevad, usaldusväärsed ja hea mainega.

"Sellega tuleb tegeleda, iseenesest ei juhtugi midagi. Üle tuleb vaadata koolijuhtide personaalia ja võimekus ning teha selles osas vajalikud muudatused. Katsed esimestesse klassidesse peaksid kõikidest koolidest kaduma. Usun, et see on lähiaja küsimus ning ootan linnavalitsuselt selles osas otsustavat tegutsemist."

Aguri sõnul on koolikatseid mõttekas teha 7. klassi, ehk progümnaasiumisse pääsemisel valdkonna valikul.

"Selleks ajaks on lapsel juba väljakujunenud valikud, eeldused ja anded näiteks humanitaaria või reaalteaduste osas, samuti on tekkinud õpiharjumus ja oskused. Gümnaasiumisse pääsemiseks läbi katsete peaks olema ainuvõimalik, et õppima pääseksid vaid tugevalt motiveeritud ja võimekad õppurid," sõnas Hendrik Agur.

Et GAGi esimestesse klassidesse katseid ei toimu, siis määrab õpilased kooli vastavalt seadusele kohalik omavalitsus ehk Tallinna haridusamet, arvestades elukoha lähedust koolile, juba koolis õppivaid vendi-õdesid ning vanema soovi.

"Ei saa öelda, et Pirital või Nõmmel elav laps meil enam õppida ei saaks, kuid selle otsustabki haridusamet vastavalt üldisele haridusvõrgu olukorrale," ütles ERR-i uudisteportaalile kooli direktor Hendrik Agur.

GAG-i jääb endiselt alles prantsuse keele õppesuund alates esimesest klassist, kuid see komplekteeritakse kooli siseselt juba määratud lastest vanema ja lapse soovi ning lapse võimete olemasolul.

Toimetaja: Urmet Kook

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: