Eelnõu seob VEB fondi kahjude hüvitamise Eesti Panga kasumiga

{{1516007280000 | amCalendar}}
$content['photos'][0]['caption'.lang::suffix($GLOBALS['category']['lang'])]?>
Keskerakonna aseesimees Jaanus Karilaid. Autor/allikas: Postimees/Scanpix

Kui parlamendis peaks toetust leidma VEB fondi kahjude hüvitamiseks koostatud eelnõu, võetakse hinnanguliselt kuni 15 miljoni euro suurune summa Eesti Panga kasumieraldistest.

Eelnõu algatasid mullu septembri lõpus viis riigikogu saadikut EKRE, Vabaerakonna ja Keskerakonna fraktsioonidest.

Eelnõu üks eestvedaja Jaanus Karilaid (KE) ütles ERR-ile, et eelnõul on laiem mõõde, kui ainult see, et hüvitada viie ettevõtte kahjud, kes 2004. aastal kohtutee ette võtsid ja 2011. aastal võitjana väljusid, kuid kelle pettumuseks riik oma kohustust ei täitnud.

Karilaid ütles, et kahjude hüvitamise näol on võimalus 25 aasta pikkusele saagale joon alla tõmmata.

"Loodan, et kõigi kuue erakonna sees leiame toetust. Reformierakonnal on ka võimalus oma minevikutaagast vabaneda ja tulla puhta lehena Eesti poliitikasse tagasi, mitte seda kinni mätsida ja olla ringkaitses," lausus Karilaid.

Tema sõnul on nüüdse eelnõu põhjal hüvitiste kogusumma koos intressidega 10 kuni 15 miljonit eurot, mille maksaks kinni Eesti Pank kui asjaga seotud institutsioon oma kasumieraldisest.

Eelnõu ettepanek on, et parlament teeb ettevaatava otsuse, millega suunataks riigieelarvesse laekunud keskpanga iga-aastastest kasumieraldisest sertifikaadiomanikele 50 protsenti kuni kogu hüvitise lõpliku tasumiseni.

"Veebruaris on eelnõu õiguskomisjonis, siis hakkavad debatid pihta. Ehk kevadeks on olemas kokkulepe, kuidas küsimusega saab lõpuks edasi minna," ütles Karilaid ja pakkus välja, et Eesti Pank võiks makseid teha näiteks perioodil 2019-2023.

Eesti Pangast öeldi ERR-ile, et keskpanga kasumi jaotamise otsuse teeb Eesti Panga nõukogu ja nõukogu on selles otsuses sõltumatu.

"Kui lugeda esitatud eelnõu, siis algatajate ettepanek on kasutada raha, mis on riigieelarvesse juba laekunud või mis laekub tulevikus Eesti Panga kasumieraldisena," kommenteeris keskpank.

Endine riigikohtu esimees, reformierakondlane Rait Maruste ütles ERR-i raadiouudistele, et ei mõista, miks VEB fondi nõuete juurde on tagasi pöördutud.

"Kui mingile vaidlusele on punkt pandud, see on kõik etapid läbinud, siis selle juurde tagasi ei tulda, kui ei ole uusi asjaolusid ilmnenud," kommenteeris ta ja rõhutas, et sel juhul tuleks kõiki, kel on nõuded, võrdselt kohelda.

2004. aastal esitasid Akke AS, AS Tartu Lihakombinaat, AS A. O. Imbi, AS Saare Kalur ja AS Pärnu Kalur Holding halduskohtule taotluse, et riiki kohustataks kompenseerima VEB Fondi seni hüvituseta sertifikaadid.

Kuna VEB Fond ei suutnud 2010. aasta jõustunud kohtuotsuse järel kompensatsiooni pakkuda, kohustati Eest vabariiki üheksa kuu jooksul uuesti otsustama VEB Fondi sertifikaatidega tagatud nõete hüvitamise küsimus.

Riik kohtuotsusega määratud tähtaja jooksul oma kohustusi ei täitnud ja Tallinna tingkonnakohus määras riigile 3200 euro suuruse trahvi.

Toimetaja: Priit Luts

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: