Ligi: VEB fondi kahjude hüvitamise eelnõu on ebakompetentne

Foto: Postimees/Scanpix

VEB fondi kahjude hüvitamise eelnõu on sügavalt ebakompetentne ja selle eestvedajad ainult kompromiteerivad ennast, ütles Reformierakonna fraktsiooni esimees Jürgen Ligi kolmapäevases ETV saates "Pealtnägija".

VEB fondi loos on kaks liini – üks on fondis rahata jäänute nõuded ja kohtueepos, teine suurejooneline kelmus, kus pool Moskvasse jäänud rahast kadus.

Mõlemad liinid tundusid juba lootusetult maha maetud, kuid hiljuti tuli luuavarrest pauk ja kolme erakonna viis poliitikut avalikustasid eelnõu hüvitada siiski VEB fondi kahjud veel alles jäänud nõudlejatele.

Eelnõu veab üllatav kooslus – Jaanus Karilaid Keskerakonnast, Jaak Madison EKRE-st ja Artur Talvik Vabaerakonnast.

"See eelnõu annab võimaluse võtta uuesti ausalt kogu see protsess lahti. Ja anda siiski – kui kuriteokoosseis isegi on aegunud – protsessile ausam poliitiline hinnang," põhjendas Karilaid eelnõu vajalikkust.

Eelnõu hinnalipik on ligi 15 miljonit, aga rahast tähtsam on Karilaidi sõnul tõde, mis ikkagi 1990. aastatel toimus. Seda enam, et kui TSLi skeemi tegelik rollijaotus ja kasusaajad on Vene poolele teada, saab teoreetiliselt seda infot kasutada osalenud eestlaste šantaažiks.

Karialaid rõhutab, et polnuks võimalik Venemaalt raha välja võtta ilma FSB ja tollase poliitladviku teadmata. "Nüüd on küsimus selles, kas Venemaa julgeolekuorganitel on võimalus teatud Reformierakonna poliitikutega manipuleerida. Ja see on julgeolekuoht juba."

Jürgen Ligi Reformierakonnast ütleb, et eelnõu, mida Karilaid-Talvik veavad, on sügavalt ebakompetentne. "Kolmas klass, sellise asjaga riigikogus inimesed ainult kompromiteerivad ennast," lausus Ligi.

Ligi sõnul on juba uuritud asja taasavamine teab mitmendat korda jälk – just sellist sõna ta kasutab. Reformikate meelest motiveerib eelnõu lisaks poliitilisele ärapanemisele raha.

"Ma ei usalda neid inimesi, kes on ennast selle külge pookinud ja mina nende eest pead tulle ei pane, et nad ei looda saada toetust rahaliselt selle eest juhul, kui riik selle kinni maksab," sõnas Ligi.

Jaanus Karilaid ütleb, et reformierakondlaste mõtlemise rikutust näitab see, kui nad väidavad, et eelnõu lettipaneku eest on lubatud raha.

"Ei ole võimalik, et selle eelnõu algatajad on Vabaerakonna esimees Artur Talvik, EKRE juhtliikmed ja siis liikmed Keskerakonnast, et siis kolm erakonda on leppind kokku, et me tegeleme sellega sellepärast, et keegi on lubanud raha. See on vale," lausus Karilaid.

Toimetaja: Priit Luts

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: