Reinsalu nimetab VEB fondi kahjude eriuurijaks Kaido Kama

{{1516030140000 | amCalendar}}
Foto: Siim Lõvi /ERR

Viis parlamendisaadikut andsid menetlusse eelnõu, mille alusel hüvitataks ettevõtetele VEB fondi kahjud. Justiitsminister Urmas Reinsalu nimetab Kaido Kama eriuurijaks, kes hakkab koostama raportit kunagise VEB fondiga seotud küsimuste kohta.

Riigikogu õiguskomisjon peaks arutama VEB fondi eelnõu veebruari algul. Praegu oodatakse justiitsministeeriumi eksperthinnangut, kas riik täitis õigesti ringkonnakohtu otsust 2010. aastast, mis kohustas riiki üheksa kuu jooksul otsustama VEB fondi sertifikaatidega tagatud nõuete hüvitamine, vahendas "Aktuaalne kaamera".

"Minu seisukoht on, et tegemist on nii keeruka ja tõsise küsimusega, et olen vajalikuks pidanud, et justiitsministeerium nimetab ametisse eriuurija - inimese, kes sõltumatult koostaks selle kohta raporti. Ma olen teinud selle ettepaneku endisele justiitsministrile Kaido Kamale, kelle ministriajal mingeid otsuseid ka langetati. Vähemalt tänase vestluse pinnalt ta andis mulle jaatava vastuse," rääkis justiitsminitser Urmas Reinsalu.

Üks eelnõu algatajatest on Jaanus Karilaid (KE). Tema usub, et pakutud lahendus, mis kohustaks riiki hüvitama ettevõtetele VEB fondi kinni jäänud raha koos intressidega, leiab toetust.

"Ametlikult pole seda eelnõu olnud veel ei fraktsiooni ega juhatuse laual, aga nii palju kui olen inimestega silmast silma rääkinud, olen leidnud toetust nii SDE kui ka IRL-i fraktsioonist. Kui vaatame eelnõu algatajaid, siis nende seas on EKRE, Vabaerakonna ja Keskerakonna poliitikuid," rääkis Karilaid.

Sotsiaaldemokraat Liisa Oviir ise eelnõu algatajate hulka asuda ei soovinud, kuid toetab asja uurimist.

"Meil tekitab küsimusi, kas ja kuivõrd ikkagi jõustunud kohtuotsus 2010. aastast on täidetud kohasel viisil ja selle tõttu ma usun, et see on päris hea algatus ja me toetame seda algatust, et küsida justiitsministeeriumilt analüüsi," kommenteeris Oviir.

Vaid Reformierakond peab VEB fondi teema taas üles tõstmist mõttetuks.

"Seda asja on uurinud riigikohus, riigikogu erikomisjon, riigikontroll, Eesti Pank on teinud põhjaliku auditi sel teemal ja kõik on leidnud, et VEB fondiga oli keerulisi ja segaseid asju, aga kõik on leidnud seda, et Eesti riik ei ole mingil moel vastutav," põhjendas Reformierakonna liige Valdo Randpere.

Eelnõu kohaselt peaks riik hüvitama ettevõtetele VEB fondi jäänud raha kogusummas 10 kuni 15 miljonit eurot Eesti Panga kasumi arvelt.

Toimetaja: Merili Nael

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: