Mikser: töötame ukrainlastega selle nimel, et olukord saaks lahendatud

{{1516275360000 | amCalendar}}
Foto: Postimees/Scanpix

Välisminister Sven Mikser (SDE) ütles, seoses Eesti panemisega offshore-riikide nimekirja on Eesti olnud ühenduses nii Ukraina presidendi kui ka rahandusministriga, et olukorda lahendada.

Eesti Päevaleht kirjutas neljapäeval, et Ukraina oli Eestile teadmata pannud 1. jaanuarist Eesti offshore riikide nimekirja, mille tõttu maksustatakse sisseostetud kaubalt, teenustelt ja töödelt 30 protsenti kohe tulu- ja käibemaksuga ning karmistub ettevõtete jälgimine ja pankade kontroll.

Mikser ütles valitsuse pressikonverentsil, et sellekohane otsus tehti Ukrainas 27. detsembril.

"Ukraina oleks kindlasti pidanud meid juba sellekohasest kavatsusest teavitama, rääkimata otsusest endast. Seda kahetsusväärselt ei tehtud," lausus Mikser.

Mikseri sõnul on välisministeerium seisukohal, et Eesti on sellesse nimekirja sattunud ekslikult.

"On erinevaid aluseid riikide kandmiseks sellisesse nimekirja. Üks nendest alustest on see kui kõnealuses riigis on ettevõtlustulu maksustatud enam kui viis protsenti madalamalt kui Ukrainas. Eesti kohta see ei päde. Meie arusaama kohaselt on Ukraina esklikult tõlgendanud Eesti tulumaksuseadust, justkui oleks meie ettevõtte tulumaksumäär null. Tegelikkuses on meie ettevõtlustulu maksustamise määr 20, mis on isegi kõrgem kui Ukrainas. Ja vaatamata sellele, et maksustamine toimub mitte kasumi tekkimisel, vaid alles siis kui dividende jaotatakse, ei võimalda selline maksukorraldus makse varjata või maksudest hoiduda," selgitas Mikser.

"Oleme selle teema tõstatanud läbi oma saatkonna nii Ukraina presidendiga, kes on väljendanud meie mure suhtes mõistmist, kui ka rahandusministriga, kui ka peaministri majandusnõunikuga," sõnas ta.

Mikser rääkis, et reede hommikul kohtub Eesti suursaadik Ukrainas Gert Antsu koos Läti suursaadikuga sealse rahandusministeeriumi kantsleriga.

"Töötame selle nimel, et see ühest küljest ebameeldiv olukord, mis kindlasti varjutab meie väga häid suhteid, kõrvaldada, ja loomulikult esmajoones selle nimel, et Eesti ettevõtjatele sellest kahetsusväärsest juhtumist tekkiv kahju minimiseerida," rääkis Mikser.

"Kahtlemata selline areng kahjustab kahe riigi vahelisi majandussuhteid," lausus minister.

Mikser rääkis, et antud otsus puudutab Euroopa Liidu riikidest lisaks Eestile veel Lätit, Ungarit, Maltat ja Küprost.

Suursaadik: Eesti kindlasti ei peaks selles nimekirjas olema

Eesti suursaadikul Gert Antsul on tulnud Kiievis kõige kõrgemal tasemel presidendi, peaministri ja rahandusminsitri administratsioonis selgitada, et Eestis ei ole võimalik maksude maksmist vältida.

"Tegelikult meie ettevõtte tulumaksumäär on 20 protsenti. Infovahetus kahe riigi maksuameti vahel toimib suurepäraselt ja me kindlasti ei peaks selles nimekirjas olema. See juba tekitab suuri probleeme Eesti ettevõtjatele. Meie eesmärk on see, et võimalikult pea Ukraina võtaks Eesti sellest nimekirjast välja," rääkis Antsu "Aktuaalsele kaamerale" ja lisas, et kuna kõik argumendid on Eesti poolel, siis õnnestub riik nimekirjast välja saada.

Kümmekond aastat Ukrainas tegutsenud ärimees Urmas Sõõrumaa ütles "Aktuaalsele kaamerale", et eeldavalt näitasid Ukraina ametnikud üles initsiatiivi, et niigi keeruline majanduslik keskkond veelgi segasemaks ajada.

"Soovides neist aru saada, miks nad seda teha võisid, nad pigem tahtsid mingi asja jälle keeruliseks teha, kus targad juristid saaksid jälle usinalt lahendada ja hüvesid küsida. Loodame, et Ukrainas asjad hakkavad ka paremaks minema. Aga tõepoolest, pangad ei tööta, mingit kindlust ei ole, paljud ettevõtted lahkuvad, kommunaalsektori maksud tõusevad. Kõhe tunne hakkab, kui seda Ukraniat siitpoolt vaatad," kommenteeris Sõõrumaa.

Toimetaja: Aleksander Krjukov, Merili Nael, Toomas Pott

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: