Juhan Parts: Ukraina tuleb deoligarhiseerida ({{contentCtrl.commentsTotal}})

Foto: Siim Lõvi /ERR

Euroopa Kontrollikoja liige ja endine peaminister Juhan Parts peab kahetsusväärseks Ukraina võimude otsust lisada Eesti kahtlaste, nn offshore riikide nimekirja ning soovitab laiemalt Ukrainas läbi viia deoligarhiseerimise.

"See on kindlasti ebaõnnestunud otsus ja Eesti võimud suudavad seda muuta, vajadusel Euroopa Liidu toel. Kõige rohkem häirib mind, et kas selliseid asju eelnevalt ei konsulteerita Kiievi ja Tallinna vahel," ütles Parts ERR-i uudisteportaalile antud usutluses.

Partsi sõnul tuleks Ukrainas läbi viia deoligarhiseerimine. "Ukraina teise rinde fookus tuleb täpsemalt sõnastada – deoligarhiseerimine. See ei saa olla lihtsalt mingite korruptsioonivastaste struktuuride ehitamine, kus asjad liiguvad aeglaselt ja rahvusvaheline kogukond kasutab erinevaid teid Ukraina survestamiseks, aga sellele töötatakse vastu. Nii ongi vaja täpsemat fookust, milleks on deoligarhiseerimine. Ukraina tuleb sellest vabastada. Tahtmise korral on Läänel võimalusi seda efektiivselt suunata."

Parts sõnul ei saa välistada, et ka Eesti loo puhul võis näha sarnaseid niite. "Ei usu hästi, et Ukraina bürokraatia hekseldas läbi kogu maailma probleemid ja siis ootamatult avastas, et seal on tulumaks 0 või 20 ja Eesti ilmub automaatselt (kahtlaste riikide - toim) nimekirja. Seal taga võib olla ka täiesti teistsuguseid asju, kui spekuleerida."

Mullu 27. detsembril allkirjastas Ukraina valitsus otsuse, millega lisas Ukraina maksuparadiiside nimekirja 22 uut riiki, muuhulgas ka Eesti ja Läti. Nimekirja sattumise peamine miinus on see, et sisseostetud kaubalt, teenustelt ja töödelt maksustatakse 30 protsenti kohe tulu- ja käibemaksuga. Karmistub ettevõtete jälgimine ja pankade kontroll. Eesti Ukraina suursaadiku Gert Antsu sõnul on ametlik nimekirja sattumise põhjus see, et Ukraina käsitleb meie reinvesteeritud kasumi maksuvabastuse tõttu meie ettevõtte tulumaksumäära 0-protsendilisena. Meil aga maksustatakse kasumit teatavasti dividendi väljavõtmisel ja süsteem ei võimalda makse vältida.

Toomas Sildami täispikka intervjuud endise tipp-poliitiku ja praeguse Euroopa Kontrollikoja liikme Juhan Partsiga saab lugeda laupäeval ERR-i uudisteportaalist.

Toimetaja: Urmet Kook

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: