Riigireform võib pulmad abiellujatele kulukamaks muuta

Foto: AFP/Scanpix

Alates 1. jaanuarist korraldavad perekonnaseisuameti toiminguid riigi asemel maakonnakeskused. See tähendab, et inimestel pole nüüdsest enam võimalust kasutada pidulikuks registreerimiseks maavalitsuste halduses olnud pulmasaale ning kokkuvõttes võib abiellumine muutuda seetõttu kallimaks.

Põlva- ja Võrumaal pole senini selge, kus saab edaspidi läbi viia pidulikku abieluregistreerimist. See omakorda on põhjustanud pahameeletormi nende seas, kes juba soovivad pulmaplaane sättida. Nii on alternatiivide otsinguil hakatud rohkem pöörduma ka notarite poole.

"Võib öelda küll, et nüüd jaanuaris on tulnud rohkem selliseid küsimusi, et tahaks abielu sõlmida, et kas on notar nõus tulema," möönab jurist Inga Anipai.

Varasemalt toimusid pidulikud registreerimised Põlvas ja Võrus maavalitsuse saalides, mille rendi tasus kaudselt riik. Ent nüüd tuleb omavalitsustel hakata neid ruume edaspidiseks kasutamiseks endil rentima.

"Oleme pidanud pikalt kõigepealt RKAS-iga läbirääkimisi, et saada parematel tingimustel neid ruume. Ent hinnapakkumise saamiseks läks praktiliselt neli kuud aega," ütles Võru linnapea Anti Allas "Aktuaalsele kaamerale".

Tõsi, mõlemas keskuses on võimalik ka praegu abielluda, aga seda üksnes kabinetis, nii et edaspidi tuleb neil, kes soovivad, et nende abielu registreerimise päev oleks midagi enamat, kui kabineti vaikuses vahetatud sõrmused, hakata selle ruumi eest siin maksma renti.

"Kui riik ei toeta, siis kindlasti tuleb osaliselt vähemalt see saali rendikulu, mis on väga kõrge, jagada siis pruutpaaride vahel ja varasemaga võrreldes läheb abiellumine kallimaks, mis minu arvates ei ole õige, kui me tahame soodustada noori peresid ja üldse sündimust ja et meid oleks rohkem tulevikus," leiab linnapea Allas.

"Riik ongi tegelikult registreerinud abielusid riigilõivu eest ainult registreerimisena, mitte piduliku tseremooniana, selles mõttes ei ole midagi muutunud. Sama oli ka maavalitsustes. Lihtsalt kui maavalitsustes olid ruumid olemas, kasutati seda," selgitas siseministeeriumi rahvastikutoimingute osakonnajuhataja Enel Pungas.

Ühtlasi on riik teinud arvutused, mille kohaselt jäi perekonnaseisuameti toimingitueks Võrus alles pool ning Põlvas 0,4 kohta.

"Selle rahastamismudeli koostamise käigus vaadati üle mitu toimingut tuleb inimesel teha ja selle järgi toimus ka rahastamine;" põhjendas Punktas.

"Me ei taha sellega kuidagi nõustuda. Aasta algus on selgelt näidanud, et seda tööd on oluliselt rohkem," jääb Võru linnapea siiski eriarvamusele.

Toimetaja: Merilin Pärli

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: