IMF: maailmamajandus kasvab USA maksukärpe tõttu prognoositust kiiremini

Rahvusvaheline Valuutafond (IMF).
Rahvusvaheline Valuutafond (IMF). Autor/allikas: Reuters/Scanpix

Rahvusvaheline Valuutafond (IMF) teatas esmaspäeval, et maailmamajandus kasvab alanud aastal varem prognoositust kiiremini. IMF-i hinnangul on viimase seitsme aasta kiireim majanduskasv tingitud eelkõige USA maksukärbetest, mis innustavad ettevõtteid senisest rohkem investeerima.

IMF tõstis käesoleva ja järgmise aasta majanduskasvu prognoosi 3,9 protsendini ehk eelmise aasta oktoobris tehtud prognoosiga võrreldes 0,2 protsendipunkti. Tegemist oleks kiireima kasvutempoga pärast 2011. aastat, mil maailmamajandus hakkas taastuma vahepealsest finantskriisist, vahendas Bloomberg.

Umbes pool majanduskasvu prognoosi kergitamisest tuleneb USA vabariiklaste poolt läbi surutud maksureformist, mis võeti vastu detsembris ja mis rakenduvad käesoleval aastal. Maksukärbe annab maailma suurimale majandusele hoogu juurde ning käesoleval aastal peaks USA majandus IMF-i hinnangul kasvama 2,7 protsenti, 0,4 protsendipunkti rohkem kui oktoobris prognoositi. Arenenud riikide seas oleks USA majanduse kasvutempo kõige kõrgem.

Samas on IMF-i prognoosis ka negatiivseid uudiseid USA presidendile Donald Trumpile, kellele on USA 505 miljardi dollari suurune kaubandusdefitsiit juba pikemat aega parandamist vajavaks probleemiks olnud. Nimelt IMF-i hinnangul kasvab USA kaubandusdefitsiit maksukärpest tuleneva nõudluse kasvu tõttu veelgi.

Samuti usub IMF, et pärast 2022. aastat USA majandus pidurdub, kui üksikisikuid puudutavad maksusoodustused kehtivuse kaotavad ning USA-l tuleb hakata oma riigieelarve puudujäägiga tegelema. See tendents aga tühistaks mitmed vahepealsed saavutused.

IMF hoiatab ka, et prognoositud hea majanduskasvu võib veel ära rikkuda korrektsioon finantsturgudel.

Toimetaja: Laur Viirand

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: