Maailma suurim jaemüüja Walmart tõstab maksumuudatuste ajel palku-preemiaid

Walmart lubab klientidel tagastatavad tooted endale jätta.
Walmart lubab klientidel tagastatavad tooted endale jätta. Autor/allikas: neatomang/Creative Commons

Maailma suurima käibe ja töötajate arvuga eraettevõte, jaekaubanduskett Walmart tõstab USA maksuümberkorralduste tõukel alampalka 11 dollarini tunnis ja pakub töötajatele boonuseid, et püsida üha tihedamal tööturul konkurentsivõimelisena.

Palgatõus hakkab kehtima järgmisel kuul ja läheb ettevõttele maksma 300 miljonit dollarit, sellele lisanduvad juba varem planeeritud palgatõusud.

Ettevõte hakkab maksma ühekordseid preemiaid, mis ulatuvad olenevalt töötaja staažist 200 dollarist tuhande dollarini. Preemiad lähevad ettevõttele maksma veel 400 miljonit dollarit. Ettevõte laiendab ka oma emadus- ja vanemapuhkuse poliitikat ning lisab lapsendamishüvitise.

USA suurim erasektori tööpakkuja on pidanud viimastel aastatel oma maine parandamiseks kõvasti vaeva nägema, kuivõrd ettevõtet on süüdistatud töötajate kehvas kohtlemises. Palgatõusu ja lisatasudega soovib ettevõte vähendada palgalõhet oma igipõlise konkurendi Targetiga.

Mitmes palgatõstja

Palgatõus mõjub avaliku kiidusõnumina Ühendriikide valitsuse maksureformile, millega vähendati ettevõtete tulumaksumäära. Walmart on vaid üks paljudest ettevõtetest, kes suunab maksudelt kokku hoitud raha töötajate tasudesse.

Bloombergi sõnul seisab jaeketi tegevuse keskmes kokkuhoid: Walmart teatas uute hüvedega samal päeval, et sulgeb portfelli ümberkorralduste käigus hulga Sam's Club hulgiladusid. Ettevõte ei täpsustanud, kui palju 660 laost sulgetakse — Business Insideri andmeil 63.

Walmart tõstis viimati töötajate alampalku 2015. aastal üheksale dollarile tunnis ning aasta hiljem kümnele dollarile, kui töötajad läbivad 90-päevase koolituse. Otsus hammustas tüki ettevõtte kasumist ning pikaajalised töötajad pidasid seda enda suhtes ebaõiglaseks.

Ka palgatõusuga jäävad paljud töötajad siiski hädisesse olukorda. 11-dollarine tunnipalk tähendab 22 000 dollari suurust aastapalka, samas kui neljaliikmelise pere riiklik vaesuspiir on 24 600 dollarit.

Toimetaja: Anette Parksepp

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: