Kanepi vallavanem Seeme vapist: Kanepil ongi aeg silma paista

Kanepi valla võimalik vallalipp tulevikus
Kanepi valla võimalik vallalipp tulevikus Autor/allikas: Kanepi valla koduleht

Sel nädalal alanud Kanepi valla uue vapi rahvahääletusel juhib suure häälteenamusega poleemikat tekitanud kanepilehega vapp.

Kanepilehega kujutis on kõnekas. Seda illustreerib olukord, et kokku on Kanepi valla kodulehel vappidele hääli antud üle 13 000. Sealjuures on kanepilehe kujutisega vapil 78 protsenti häältest. Võrdluseks: eelmisel aastal kogus näiteks Rapla valla väljavalitud vapp kodulehel 81 häält.

Kanepilehega variandil on selge ülekaal. Allikas: Kanepi valla koduleht

Suurt häältekogu seletab asjaolu, et hääletus on kodulehel avalik ja osaleda saavad ka teised inimesed peale Kanepi valla elanike. On vähetõenäoline, et mõni muu vapp valikute seast saaks rohkem hääli, kuid viimase otsuse uue vapi valimisel teeb siiski ametlik konkursikomisjon.

Vallavanem ei pea kanepilehte halvaks valikuks

“Kui selline on rahva tahtmine ja ka komisjon selle heaks kiidab, siis minul ei oleks selle vastu midagi. Vapp on vapp,” ütles Kanepi vallavanem Andrus Seeme esialgu. Konkursikomisjoni liikmed ei osanud oodata, et uue vapi valimine üleüldse nii palju tähelepanu ja kõlapinda saab, kuid Seeme arvates on see tore ja Kanepil oligi aeg rohkem silma paista.

Kanepi valla elanikud on vallavanema poole pöördunud niivõrd erinevate seisukohtadega nii konkreetse lehesümboolikaga kaunistatud vapi suhtes kui ka teiste esitatud tööde osas. Seega on ka Seeme arvates hetkel keeruline kaalukausile panna, kumba varianti isiklikel pöördumistel rohkem esinenud on. Tundub, et küsimus seisnebki nüüd selles, kas tuleb kanepileht või tuleb midagi muud.

Konkursitööde esitamine oli anonüümne

Hetkel ei tea ühegi konkursitöö autorit vallavanem ega ka kogu ülejäänud konkursikomisjon. “Tööd võttis vastu üks konkreetne inimene väljastpoolt komisjoni ja ei avaldanud autorite andmeid komisjonile,” kinnitas Seeme.

Koos vapiga on töö autor esitanud ka lipu ning valla logo kavandid. Kõigi variantide põhivärvid on roheline ja valge ning kesksel kohal on kanepilehe kujutis. Valge värv sümboliseerib Kanepiga liitunud Kõlleste ja Valgjärve valdu. Sealjuures väljapakutud vallalogol olev kanepileht on stiliseeritud ja sellel on kasutatud kaheksakand mustrit, mis autori(te) sõnul sümboliseerib paremaid lootusi.

Töö autor on kavandit tutvustanud sõnadega: “Silm näeb seda, mida kõrv kuuleb. Kujund on kasutusel olnud juba 150 aastat”.

Esitatud töö vapi, lipu ja logo kavandid. Allikas: Kanepi valla koduleht

Tuntud kujutis – aga mis siis?

Paratamatult seostub kanepileht kõigepealt selle taime narkootilise tausta ja uimastavate omadustega. Sellele aga Kanepi vallavanema arvates ei pea üleüldse tähelepanu pöörama.

Tegemist on intrigeeriva taimega, mida saab väga mitmekülgselt kasutada ka välistades uimastavat funktsiooni. Andrus Seeme loetles mõned tõestuseks: “kanepiõli, kanepitee, kiududest nöör ja nii edasi. Tegelikult ei peaks nii ühes suunas mõtlema.”

Veel enam, kanepitaime kasutamise ja kasvatamisega on Kanepi vald otseselt ka seotud. Vallavanem teatas, et Kanepis kasvatatakse kultuurkanepit küll ja vallas toodetakse ka kanepiõli.

Kanepitaime kasutamine sümboolikana ei ole kohalike elanike jaoks mitte midagi uut. Kanepi Laulu Selts käis oma asutamise aastal 1869. aastal esimesel üldlaulupeol lipuga, mille peal on kujutatud kanepivihku. Alates 1950-ndatest oli kasutusel küll ilma vihuta variant, kuid kaks aastat tagasi tehti oiriginaallipust täpne koopia ja algupärane kujundus on taas Kanepi Laulu Seltsi ametlikul lipul.

Kanepi Laulu Seltsi lipp Allikas: Uma Leht

Vallavanem: Hea vapp tuleb nii või naa

Andrus Seeme arvates oli konkursil välja pakutud piisavalt palju häid variante ning ühel või teisel moel tuleb lõpuks sobiv variant ja harjuvad ka need, kellele valitu ei meeldi.

“Pealegi, riigikantselei nõue on, et vallasümboolika peab olema eristuv ja äratuntav,” andis vallavanem mõista, et nõudmisi vaadates sobiks see sümboolika suurepäraselt. Sealjuures konkreetset isiklikku eelistust Seeme veel ei avaldanud – ka tema ise on konkursinõukogus.  

Kanepi valla vapi ja sümboolika valimine algas Kanepi valla kodulehel 22. jaanuaril ning kestab veel 4. veebruarini. Konkursile laekus esialgu 23 tööd. Konkursikomisjon koosseisus Urmas Kivirand, Kadri Mõttus, Andrus Seeme, Elen Heidok, Krista Varul, Mati Karmin, Kerli Koor ja Eva Raup valis välja ja esitas rahva lemmiku valimiseks seitse konkursitööd. Enne vapi või lipu kehtestamist küsitakse nõuete kohaselt ka riigikantselei arvamust.

Toimetaja: Linda Eensaar

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: